Początek listopada przynosi dłuższą niż zwykle przerwę w handlu. W sobotę i niedzielę większość sklepów w Polsce nie będzie otwarta.
Tegoroczne Wszystkich Świętych przypada w sobotę, co oznacza, że po dniu wolnym od pracy nastąpi również niedziela niehandlowa.W praktyce daje to dwa kolejne dni bez handlu – 1 i 2 listopada.
To sytuacja, z którą Polacy mają do czynienia dość rzadko, dlatego eksperci radzą, by zakupy spożywcze i codzienne zaplanować wcześniej.
Zgodnie z przepisami, zakaz handlu 1 listopada obejmuje wszystkie duże sieci, takie jak Biedronka, Lidl, Carrefour, Dino czy Auchan. Nieczynne będą również centra i galerie handlowe, z wyjątkiem niektórych punktów gastronomicznych i usługowych – np. kawiarni, lodziarni czy restauracji.
Dzień Zaduszny (2 listopada) przypada w niedzielę niehandlową. Oznacza to, że przez cały weekend zakupy w dużych sklepach nie będą możliwe.
Choć większość sklepów pozostanie zamknięta, ustawa o zakazie handlu przewiduje kilka wyjątków. Otwarta będzie m.in.:
Dlatego w sobotę i niedzielę czynne mogą być Żabki, Carrefour Express czy Lewiatany franczyzowe, o ile decyzję o otwarciu podejmie sam właściciel.
Aby ułatwić klientom zakupy przed długim weekendem, sieć Biedronka już od poniedziałku 27 października wydłużyła godziny pracy ponad 3 tysięcy sklepów. Większość placówek jest czynna do godz. 23:30, a niektóre nawet dłużej.
Dokładne godziny otwarcia można sprawdzić na drzwiach sklepów, w aplikacji Moja Biedronka lub na stronie internetowej sieci.
Kolejna okazja do zakupów w niedzielę pojawi się dopiero w grudniu – i to aż trzykrotnie z rzędu: 7, 14 i 21 grudnia.
Nowe przepisy, które weszły w życie 1 lutego 2025 roku, zakładają także, że 24 grudnia (Wigilia) będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników, również w handlu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Trwa kwesta na sandomierskich nekropoliach
Słuszna inicjatywa o niebo lepsza niż ,,owsik" ale po co te zdjęcia z tym tzw. burmistrzem. Wstyd za takie prostactwo w promowaniu ,,wiejskiej elyty" .
Iza
08:50, 2025-11-02
Pasaż Dominikański w Tarnobrzegu w zieleni
ta trawa uschnie nawet gdy będzie nawadniana, szczególnie jak przyjdą upalne dni, budynek wygląda jakby był budowany 50 lat temu wystarczy popatrzeć na budynki Merkurego i Wisanu to ten styl. Szkaradek w centrum jeszcze te podświetlane tablice będą oślepiać kierowców szczególnie zimą jak lampy uliczne się nie włącza. Pod względem architektonicznym i walorów architektonicznych budynek totalne dno.
TBG
06:50, 2025-11-02
Odeszli w minionym roku – pow. sandomierski
Niezastąpiony o. Tytus. Nikt nie potrafił tak barwnie zaprezentować historii Dominikanów w Sandomierzu. R. I. P.
Ada
10:45, 2025-11-01
Robot da Vici pomaga pacjentkom
Dlaczego nie ma zdjęcia sternika? Ostatnio promował nie swoje inwestycje np. niemiecki Lidl niszczący polski handel i rolnictwo czy przewidywany remont ul. Kwiatkowskiego która jest drogą krajową i sternik ma g...do gadania. Ludzie przecież to pslowski pasożytpromujący się za wasze pieniądze.
Ewa
08:54, 2025-11-01