Podwyżka, i znowu podwyżka [W najnowszym TN]

0

Mieszkańcy Sandomierza zapłacą więcej za odbiór śmieci. Podwyżki będą aż dwie. Pierwsza wejdzie w  życie z  początkiem maja, druga w styczniu przyszłego roku.

Obecnie w Sandomierzu opłata za odbiór śmieci segregowanych wynosi 7 złotych, a od maja będzie to 11 zł, by już w styczniu 2020 roku osiągnąć pułap 13 zł miesięcznie za jednego mieszkańca. – Życie nam drożeje czy tego chcemy, czy nie. Większość sąsiednich gmin podniosło już ceny za odbiór odpadów komunalnych i my też musimy to zrobić. Znacząco wzrosły koszty utylizacji śmieci na wysypisku w Jańczycach, a także inne należności, na które nie mamy wpływu, jak chociażby opłata środowiskowa. Od kilku lat podwyżki nie były w mieście wprowadzane i teraz musimy to zrobić, by odbiór śmieci się bilansował. Nie bez przyczyny ponad dwukrotnie rosną ceny za odpady zmieszane, bo chcemy zachęcić mieszkańców do ich segregacji – wyjaśniał w trakcie sesji Marcin Marzec.

Piotr Sołtyk, prezes PGKiM-u, który przypomniał, że obowiązująca ciągle jeszcze stawka za odbiór śmieci została przez Radę Miasta przyjęta w 2013 roku. – Z naszych kalkulacji wynika, że już wtedy była ona mocno niedoszacowana. W tymże 2013 roku w Zakładzie Oczyszczania Miasta, który podlega pod PGKiM, mieliśmy wynik ujemny w kwocie przekraczającej 1,3 mln zł. Natomiast za 2018 rok ta strata wynosi już ponad 1,45 mln zł. Te ujemne wyniki musimy rekompensować i robimy to na przykład kosztem inwestycji, na które czekają mieszkańcy, czyli kosztem budowy kanalizacji czy wodociągów… (jż)

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”.

KUP e-TN:

Podziel się:

Komentarze są wyłączone.