Podwyżki czynszów w Tarnobrzeskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego. Emocje na spotkaniu mieszkańców z władzami miasta i spółki [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 27 listopada
reklama

Podwyżki czynszów w Tarnobrzeskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego. Emocje na spotkaniu mieszkańców z władzami miasta i spółki [zdjęcia]

6
1 z 10

Ostra chwilami dyskusja, długa lista żalów i pretensji ze strony lokatorów pod adresem Tarnobrzeskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, wyjaśnienia prezesa spółki i prezydenta miasta – w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbyło się spotkanie w sprawie drastycznych podwyżek zapowiedzianych w blokach TTBS.

Spotkanie zorganizował przewodniczący Rady Miasta Bogusław Potański, do którego trafił wniosek lokatorów o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta w sprawie zapowiedzianych od lutego 2023 r. podwyżek (sięgających 50 procent). Zainteresowanie spotkaniem okazało się tak duże, że Sala Kameralna TDK nie pomieściła wszystkich chętnych.

Mieszkańcy bloków TTBS domagali się od prezydenta i, przede wszystkim, prezesa spółki, wyjaśnień dotyczących precyzyjnych kalkulacji podwyżek, konstrukcji opłat czynszowych, ciążących na budynkach kredytów, polityki finansowej TTBS, podwyżek dla zarządu spółki i wielu innych spraw. Mówili o braku remontów, o fuszerkach zagrażających ich życiu i zdrowiu, problemach z kontaktem ze spółką. Część pytań i pretensji dotyczyło konkretnych budynków, czy osób. W spotkaniu, choć tylko online, udział brała również prawniczka Krajowej Rady Mieszkańców TBS, która pytała o konkretne sprawy, m.in. o nielegalne, jej zdaniem, pobieranie części opłat przez TTBS.

Odpowiedzi prezesa przeważnie nie zadowalały lokatorów, podobnie jak prezentowane przez niego w formie tabelek wyliczenia. Po 4 godzinach dyskusji udało się jednak wypracować pewne rozwiązania, które, w dalszej perspektywie, mogą doprowadzić do znalezienia jakiegoś rozwiązania sytuacji. Mieszkańcy zgodzili się wstępnie na propozycję prezydenta Dariusza Bożka, by wyznaczyć spośród siebie reprezentantów każdego z bloków TTBS. Takie osoby weszłyby w skład rodzaju Rady Społecznej przy TTBS. Z kolei prezes obiecał też mieszkańcom odpowiedzi na złożone przez nich wcześniej pisemne wnioski. Nie wykluczone również, że wróci proponowana przez TTBS forma spotkań z mieszkańcami poszczególnych bloków, by w mniejszym gronie zajmować się problemami związanymi z konkretnymi lokalizacjami. To ostatnie jednak w dużej mierze będzie uzależnione od odpowiedzi na pytania – konkluzje ze spotkania, przekazane prezydentowi Tarnobrzega i prezesowi TTBS przez lokatorów. Dla mieszkańców istotny jest też czas, bowiem kwestie podwyżek i ich wysokości muszą rozstrzygnąć się przed upływem terminu pozwalającego im wejść w sądowy spór zbiorowy z TTBS.

Więcej w najbliższym papierowym wydaniu „Tygodnika Nadwiślańskiego”.

1 z 10

6 komentarzy

  1. Na neutralnym gruncie na

    Tzw. krawaciarze (zarządy, derekcje, prezesiki… ) w akcji. Jak za PO, nieliczenie się z ludźmi. Nigdy więcej PO!!!

Zostaw odpowiedź