reklama
"Polski Ład" PiS: kolejny dodatek dla rodzin, łatwiejszy dostęp do lekarzy specjalistów, wyższa kwota wolna od podatku... - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 9 sierpnia
reklama

„Polski Ład” PiS: kolejny dodatek dla rodzin, łatwiejszy dostęp do lekarzy specjalistów, wyższa kwota wolna od podatku…

4

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, zwiększenie PKB na służbę zdrowia, program kredytów mieszkaniowych, wparcie rolnika, rodziny i edukacji – to najistotniejsze założenia programu Polski Ład, o których poinformowali dziś Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński. – Polski Ład ma zrealizować polskie marzenia – powiedział prezes PIS.

Polski Ład to niedawno sformułowany, przeszło 160-stronicowy program odbudowy kraju po pandemii koronawirusa. O planach i aspiracjach Polskiego Ładu poinformowali na dzisiejszej konferencji prasowej liderzy partii PIS – J. Kaczyński i M. Morawiecki. – Polski Ład oparty jest o polskie wartości. Polska oparta o tradycję i solidarność,  stąd taka nazwa. Program ma za zadanie zrealizować polskie marzenia – mówił prezes partii PiS, J. Kaczyński.

Zobacz także: 
– Nakazu już nie ma, ale maski na twarzach zostały

 

Na liście przewidywanych zmian, ujęte są między innymi reformy w służbie zdrowia, tj. powstanie ustawa dotycząca jakości świadczeń, fundusz dla ofiar lekarskich błędów, a także 24-godzinne dyżury w każdym powiecie. Podczas przedstawiania planu na naprawę służby zdrowia, premier M. Morawiecki wymienił plan darmowej profilaktyki 40+, stworzenia centrum obsługi pacjenta, usprawnienia nocnej pomocy lekarskiej i odejściu od limitów u specjalistów. Na wsparcie od rządu liczyć mogą także rodziny. – Oprócz 500 plus i 300 plus dodajemy komponent – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To 12 tys. zł na drugie, trzecie i kolejne dzieci. Do wykorzystania elastycznego pomiędzy 12 a 36 miesiącem życia – mówił premier M. Morawiecki.

Prezes J. Kaczyński przedstawił plan reformy dotyczącej podniesienia kwoty wolnej od podatku i wzroście progu podatkowego. – Mamy niskie bezrobocie. Nasze przedsięwzięcia dadzą ok. 500 tys. miejsc pracy. Likwidujemy degresywny system podatkowy i podnosimy sumę wolną od podatku do 30 tys. zł. Drugi próg podatkowy wzrośnie z dzisiejszych 85 tys. zł do 120 tys. – mówi lider PiS. J. Kaczyński wspomniał też o regulacji pracy zdalnej i wyraził zamiary dążenia do zniesienia tzw. umów śmieciowych i stworzenia jednego uniwersalnego modelu kontraktu. 

Zobacz także: 
– Sandomierz. Po wynikach kontroli: fałszywe faktury w szpitalnym magazynie

Istotne zmiany mają nastąpić także w programach kredytowych dla młodych i nie tylko, o czym powiadomił lider partii PiS. – Jeśli chodzi o wielką przeszkodę w zaciąganiu kredytów mieszkaniowych przez ludzi 20-40 lat będzie możliwość uzyskania gwarancji bankowej na 100 tys. zł.

Kaczyński podkreślał także wartość, jaka kryje się za polskim rolnictwem i sile tradycji.Jestem dumny z tego, że PiS reprezentuje polską wieś. Większość Polaków wywodzi się ze wsi. Naszym celem jest wyrównanie szans pomiędzy polską wsią i polskimi miastami. A to z kolei ma wiązać się także z reformą edukacji, która więcej uwagi i czasu poświęcać ma polskiej kulturze i historii Polski. Powstać ma także przedmiot, tj. historia Polski z uwzględnieniem historii lokalnej. Prezes  partii PiS zapowiedział również wprowadzenie podziału pomiędzy historią Polski a historią powszechną, nauczaną w szkołach ponadgimnazjalnych.

 Dodał także, że w programie „Polski Ład” zamierać się będzie dobudowa muzeów, renowacja zamków i innych polskich miejsc historycznych, jak i doprowadzenie do odbudowy pałacu Saskiego przy pl. Piłsudskiego w Warszawie. 

Morawiecki wspomniał również o tym, że Polska ma najniższe bezrobocie w UE i o tym, że zadowolony jest z osiągnięcia takiego celu podczas pandemii. Plan reform premier nazwał pięcioma filarami, na których program przyszłościowy dla Polski ma się opierać. – Pierwszy filar to służba zdrowia i tutaj oprzemy się o nowe źródła finansowania. Filar drugi, to bardziej sprawiedliwy system podatkowy, skierowany do 18 mln ludzi . Filar trzeci to emerytura do 2,5 tys. zł bez podatku i lepsze życie dla naszych seniorów. Punkt czwarty to polityka mieszkaniowa. Ostatnim filarem są inwestycje. – mówił Mateusz Morawiecki.

Zobacz także: 
– Blisko 12 mln złotych ze środków rządowych na obwodnicę Tarnobrzega!

Premier Morawiecki zapowiedział też powołanie Funduszu Inwestycji w wysokości kilkadziesiąt miliardów zł rocznie. Do roku 2030 powstać ma 2,5 tys. nowych km dróg i autostrad.

Na koniec premier wspomina słowa Lecha Kaczyńskiego:  Jeśli chcemy by inni traktowali nas jak duży naród, musimy wierzyć w to, że jesteśmy dużym narodem. Dalej mówił, że warto być Polakiem, że to fundament patriotyzmu, dbałość o rodzinę i oświatę to nasze obowiązki. 

 

4 komentarze

  1. Śmieszne aż bolesne na

    Wybory za dwa lata,, a już ruszyła kampania wyborcza.. Ha,ha,ha. Zaczęło się mamienie, czarowanie, obiecanki. Trzeba jakoś „łyknąć” przy okazji te 770 mld z Unii. Najgorsze w tym jest to,, że ciemny plebs,, gawiedź kupi to „gó…no” za kilka srebrników. Ha,ha.