Pomnik „Jędrusiów” w Tarnobrzegu jak nowy [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

Pomnik „Jędrusiów” w Tarnobrzegu jak nowy [zdjęcia]

4

Zakończył się remont tarnobrzeskiego pomnika upamiętniającego działalność oddziału partyzanckiego „Jędrusie” i jego dowódcy, Władysława Jasińskiego „Jędrusia”. Odnowienie monumentu sfinansował Instytut Pamięci Narodowej.

Oddział partyzancki „Jędrusie” wywodził się z konspiracyjnej organizacji „Odwet”, jednej z pierwszych struktur podziemnych, która powstała w okupowanej Polsce po klęsce wrześniowej 1939 r. Założył ją tarnobrzeski nauczyciel Władysław Jasiński, „Jędruś” (poległ w styczniu 1943 roku). Oddział „Jędrusiów” zasłynął wieloma bohaterskimi, spektakularnymi akcjami przeciwko Niemcom.

W 1985 roku, w Tarnobrzegu, na placu Tysiąclecia, staraniem Towarzystwa Przyjaciół Tarnobrzega, stanął pomnik upamiętniający oddział i jego założyciela. Warunki atmosferyczne sprawiły, że monument, wykonany z czerwonego piaskowca szydłowieckiego, po latach sprawiał wrażenie brudnego i zaniedbanego. Wtedy do akcji wkroczyli społecznicy, z emerytowanym inżynierem – budowlańcem Krzysztofem Magierą na czele.

Pomnik sprawia wrażenie opuszczonego i bardzo zaniedbanego, co mnie porusza, ze względu na zasługi Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” dla naszego Regionu i Polski. Monumentu nie odnawiano od chwili postawienia w 1985 r. Dlatego też wraz z kolegami postanowiliśmy coś w tej sprawie zrobić. Pukamy od przeszło roku do władz miasta, mam nadzieję, że w końcu uda się doprowadzić do remontumówił „Tygodnikowi Nadwiślańskiemu” w styczniu 2018 roku Krzysztof Magiera, emerytowany inżynier-budowlaniec z Tarnobrzega.

Pan Krzysztof wraz z kolegami przygotowali fachowy projekt obejmujący nie tylko renowację samego pomnika, ale też uporządkowanie całego otoczenia. Pod koniec maja 2020 r. ich starania wreszcie odniosły skutek. Władze Tarnobrzega porozumiały się z Instytutem Pamięci Narodowej w sprawie wspólnego przeprowadzenia remontu, a po wizycie w centrali IPN wiceprezydenta Mirosława Pluty, Instytut wziął na siebie cały koszt inwestycji wynoszący 60 tys. zł.

W ramach prac odczyszczono bryłę monumentu, zmieniono napis, zastępując mosiężne litery płytą z czarnego granitu, dodano też tablicę przybliżającą historię oddziału „Jędrusie” i jego dowódcy. Wyremontowano także otoczenie pomnika, wymieniając ławki, oświetlenie, uzupełniając braki w bruku i usuwając połamane przez burze drzewa.

Zrobione to zostało pięknie, jako budowlaniec mogę wyrażać się o pracy kieleckiej firmy, która wykonywała remont w samych superlatywach. Bardzo się ciesze, że po tylu latach starań pomnik „Jędrusiów” odzyskał swój blask – mówi dziś Krzysztof Magiera.

Społecznicy z osiedla „Przywiśle” nie zamierzają spocząć na laurach. Teraz ich celem będzie doprowadzenie do uporządkowania i wyremontowania okolicy pomnika – placu Tysiąclecia.

Udostępnij

4 komentarze

  1. Zniesmaczony na

    Remont się nie zakończył jeszcze i nie ta kwota. Troche więcej rzetelności dziennikarskiej a nie tylko “wierszówka”!!!

      • Komuchy dorabiały swoją filozofię do swoich bohaterów, PiS-owcy swoją, a lokalne władze swoich lokalnych mają bohaterów. Przyjrzyj się gościu takiemu Piłsudskiemu. Ale dobrze to się okaże, że powinien być rozliczony przez historyków.