reklama
Powiat sandomierski. Uciekał przed policją na motocyklu. Nie miał uprawnień - Tygodnik Nadwiślański
poniedziałek, 3 października
reklama

Powiat sandomierski. Uciekał przed policją na motocyklu. Nie miał uprawnień

2

W ubiegłą sobotę sandomierscy funkcjonariusze prowadzili pościg za motocyklistą, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. 35-latek nie zwracał uwagi na sygnały świetlne i dźwiękowe.

W minioną sobotę sandomierscy funkcjonariusze przeprowadzili działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa wśród kierujących jednośladami. Przy próbie zatrzymania do kontroli drogowej jednego z nich na terenie gminy Samborzec, kierujący przyspieszył i zignorował dawane mu przez policjantów sygnały do zatrzymania się, w związku z czym mundurowi ruszyli za nim w pościg. 

Zobacz także: 
– Zderzenie skutera z samochodem ciężarowym na ulicy Strefowej [zdjęcia][wideo]

Po niedługim czasie kierowca motocykla marki Suzuki został zatrzymany. Okazało się, że jest nim 35-letni mieszkaniec powiatu sandomierskiego , który nie posiadał uprawnień do kierowania jednośladem. Mężczyzna odpowie za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, grozić mu może kara pozbawienia wolności do lat 5.

Niezatrzymanie się do kontroli drogowej jest przestępstwem

Po wydaniu przez policjanta polecenia, dotyczącego zatrzymania pojazdu poprzez zastosowanie sygnałów dźwiękowych lub świetlnych (umieszczone zazwyczaj na dachu radiowozu), należy zwolnić i zatrzymać się. Za kontynuowanie jazdy grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności i jest wyraźnym sygnałem do rozpoczęcia pościgu, który stwarza sytuację zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Kara pozbawienia wolności to nie jedyna grożąca w tej sytuacji konsekwencja, także wypłata odszkodowania dla ewentualnych ofiar wypadku. Kara za wypadek ze skutkiem śmiertelnym to nawet 8 lat więzienia. 

Policjanci mogą sięgnąć po broń

Zgodnie z prawem, do zatrzymania pojazdu, który zagraża życiu lub zdrowiu policjanta lub innych osób, funkcjonariusz może wykorzystać broń palną. Niezatrzymanie się do kontroli, szaleńcza jazda i narażenie życia innych, w pewnych sytuacjach, może zmusić policjantów do sięgnięcia po broń. Broń jest stosowana do zatrzymania pojazdu, nie wobec kierującego, jednak może spowodować tragiczne skutki dla prowadzącego pojazd.

2 komentarze

  1. mam pomysł: na

    Powinni mieć prawo odstrzelenia takiego delikwenta z uwagi na stwarzanie zagrożenia dla innych kierowców, pieszych. Poscig naraża polićanta i inne osoby na uszczerbek na zdrowiu lub utratę życia a kiedy będzie dopuszczalny odstrzał jednostek niebezpiecznych, to tylko kierujący przestepca będzie narażony na straty. Jednego będzie mniej do niebezpiecznej jazdy. Czas najwyższy o tym pomysleć.