Powiat sandomierski. Wreszcie są bezpieczni. Grupa uchodźców przyjechała do Obrazowa - Tygodnik Nadwiślański
czwartek, 30 czerwca
reklama

Powiat sandomierski. Wreszcie są bezpieczni. Grupa uchodźców przyjechała do Obrazowa

0
1 z 15

Ponad 50 osób, matek i dzieci, dotarło dzisiaj (w środę, 2 marca) do powiatu sandomierskiego z Ukrainy. Są z Fastowa niedaleko Kijowa – miejsca, gdzie trwają działania wojenne.

Osoby, które przyjechały do powiatu sandomierskiego, są związane z parafią dominikanów w Fastowie oraz tamtejszym ośrodkiem św. Marcina dla ofiar działań wojennych z 2014 roku.

To kobiety z dziećmi, również bardzo małymi, najmłodsze ma zaledwie dwa miesiące. – Trzeba okazać im dużo wrażliwości. W samym Fastowie trwają działania wojenne. Strącono  tam rosyjski samolot. Są to zatem ofiary wojny, które cierpią stres z tego powodu – podkreślił ojciec Marcin Lisak, przeor klasztoru ojców dominikanów w Sandomierzu.

Pani Irina przyjechała z dwójką małych dzieci. Córeczka ma osiem lat, a synek rok.

Nad miastem latają samoloty. Niedaleko wybuchła bomba. Dzieci chowają się, płaczą, nie mogą spać. Trzeba było wyjechać. Tutaj wreszcie czujemy się bezpiecznie – mówiła pani Irina.

Ukraińcy zostali zakwaterowani w pensjonacie „Wojtasówka” Haliny oraz Justyny i Tomasza Wojtasów w Obrazowie.

Dysponujemy bazą hotelową. Mamy możliwość ugotowania posiłków. Zgłosiło się dużo chętnych do pomocy. Dlatego zdecydowaliśmy się przyjąć osoby z Ukrainy – powiedziała Halina Wojtas.

Starosta Marcin Piwnik poinformował, że do powiatu sandomierskiego dotrze niebawem, być może już w ten czwartek, druga 50-osobowa grupa z Fastowa. Zostanie ona zakwaterowana prawdopodobnie w pensjonacie w Górach Pieprzowych. Pod uwagę brany jest również obiekt hotelowy przy ulicy Zawichoskiej.

Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza zaznaczył, że miasto otrzymuje wiele deklaracji od osób prywatnych, gotowych kwaterować u siebie uciekających przed wojną Ukraińców. – To odruchy serca. Ludzie zgłaszają nam chęć przyjęcia uchodźców. Obecnie takie deklaracje dotyczą 40 osób – podkreślił burmistrz.

Miasto koordynuje taką pomoc. Działa specjalna infolinia.

https://tyna.info.pl/sandomierz-pomoc-dla-ukrainy-dziala-specjalna-infolinia/#prettyPhoto/0/

1 z 15

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.