reklama
Powołali stowarzyszenie „Czwórmiasto”. W tle marzenia o aglomeracji [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 16 sierpnia
reklama

Powołali stowarzyszenie „Czwórmiasto”. W tle marzenia o aglomeracji [zdjęcia]

6

W scenerii Sali Wielkiej Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu podpisano akt powołania stowarzyszenia „Czwórmiasto”. Połączy ono Nisko, Sandomierz, Stalową Wolę i Tarnobrzeg i ma wprowadzać w życie projekty czyniące z regionu aglomerację mogącą rywalizować w dużymi miastami.

Idea Czwórmiasta sięga korzeniami do 2007 roku. Podczas podpisania aktu zawiązania stowarzyszenia, honorowym gościem był były prezydent Tarnobrzega Jan Dziubiński, dziś radny województwa podkarpackiego, który był prekursorem pomysłu współpracy czterech miast.

W 2019 roku do pomysłu ścisłej współpracy czterech samorządów powrócono. Atutem takiego organizmu łączącego cztery miasta może być wypracowanie różnego rozwiązań w zakresie m.in. wspólnego transportu, kultury, turystyki, itd. Działając wspólnie, pod szyldem Czwórmiasta, samorządy mają też mieć ułatwioną drogę w sięganiu po zewnętrzne środki finansowe.

Podkarpacko – świętokrzyską współpracę, już na wstępnym etapie, bardzo chwaliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Większą siłę przebicia działających wspólnie samorządów podkreślał też wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Pomysłu i współpracy gratulowali również wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr i wicemarszałek Podkarpacia Ewa Draus.

Pierwszym prezesem stowarzyszenia wybrano Dariusza Bożka, prezydenta Tarnobrzega. Za 2 lata ma go zastąpić włodarz któregoś z miast tworzących Czwórmiasto. Funkcja prezesa stowarzyszenia ma być bowiem sprawowana rotacyjnie.

Czwórmiasto ma być związkiem otwartym na nowych członków. Wśród potencjalnych nowych partnerów wymieniano m.in. miasta i gminy powiatu tarnobrzeskiego.

Akt założycielski Stowarzyszenia „Czwórmiasto” podpisali: burmistrz Niska Waldemar Ślusarczyk, zastępca burmistrza Sandomierza Janusz Stasiak, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny i prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

6 komentarzy

 1. marzenia o wielkiej aglomeracji sie spelniaja przykladem wielka aglomeracja od wielowsi do nagnajowa

 2. pozdrawiam na

  ale to juz bylo od 1975 do 1999 i niewroci wiecej nie wchodzi sie 2 razy do tej samej rzeki

 3. Myślący i znający przeszłość. na

  Widać że ich porypalo i nie myślą o tym że działają na szkodę naszego miasta. Najgorzej dopuścić do zarządzania miastem ludzi pozbawionych wyobraźni. „Okupację” tarnobrzeska mieliśmy od 1975 do 1999 roku. Kto żerował na funduszaxlch to wiadomo Tarnobrzeg i Stalowa Wola, które widać jak się rozbudowały.Sandomierz, Staszów i Opatów otrzymywał pozostałe ochłapy
  . I teraz to x czego przed laty zrezygnowano wuefista że spółka chcą nam ściągnąć na głowę licząc chyba jak Wtedy na ochłapy. Pytam gdzie jest poseł Marek Kwitek, gdzie są inni parlamentarzyści, bo ma bezradnych nie
  na czele z Wojciechem Czerwcem ma co liczyc

 4. z tego co sie orientuje to sandomierz opuscil to stowarzyszenie w 1999 argumentujac ze nie ma nic z nim wspolnego apropo raczej mial racje