reklama
reklama
Powstaje Klaster Lasowiacki. Wciąż można do niego dołączyć! - Tygodnik Nadwiślański
poniedziałek, 3 października
reklama

Powstaje Klaster Lasowiacki. Wciąż można do niego dołączyć!

0

Animatorzy kultury, samorządowcy, działacze organizacji pozarządowych, przedstawiciele instytucji publicznych, a także naukowcy oraz przedsiębiorcy ze Stalowej Woli, Tarnobrzega, Sandomierza, Kolbuszowej i okolic, spotkali się wirtualnie, by porozmawiać o wspólnej idei powołania do życia Klastra Lasowiackiego. 

20 i 21 kwietnia odbyło się wirtualne seminarium inicjujące porozumienie w tej sprawie. Wziął w nim udział m.in. prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek oraz przedstawiciele Tarnobrzeskiego Domu Kultury i Tarnobrzeskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Podczas pierwszego zebrania doszło do wzajemnego poznania się uczestników spotkania, przedstawiona została idea klastra, zbadane zostały potrzeby i oczekiwania uczestników. Dwudniowe seminarium skupiło na platformie blisko 50 osób. 

Przebieg spotkania

Na temat formalnych aspektów działalności klastrowej mówiła dr hab. Agnieszka Rzepka – profesor Politechniki Lubelskiej, ekspertka PARP. Z pomysłem na stworzenie Klastra Lasowiackiego zapoznał uczestników dyrektor MDK w Stalowej Woli Marek Gruchota, natomiast o samej kulturze lasowiackiej opowiedziała etnolożka Patrycja Laskowska-Chyła doktorantka na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Gościem spotkania był Marcin Jabłoński ekspert na skalę międzynarodową do spraw klasteringu, innowacji i współpracy międzynarodowej. Już podczas spotkania wielu jego uczestników zadeklarowało swoją gotowość do współpracy. Pośród nich znaleźli się także członkowie samorządów: tarnobrzeskiego, sandomierskiego, inicjator czyli samorząd Stalowej Woli, jak i członkowie zarządu województwa podkarpackiego. Podczas seminarium prezydent Dariusz Bożek podkreślił, że udział Tarnobrzega w klastrze jest bezdyskusyjny.Dziedzictwo kulturowe to nasz skarb i naturalna platforma, na której możemy budować współpracę regionalną, planować rozwój. Nie wyobrażam sobie klastra bez Tarnobrzega.

Czym jest klaster?

Klaster jest to grupa podmiotów, które działają na tym samym terenie i łączy te gałęzie gospodarki, z którą związana jest ich działalność. Klastry mogą tworzyć przedsiębiorstwa, współdziałające z różnymi organizacjami, środowiskami naukowymi, organizacjami pozarządowymi oraz administracją publiczną i innymi. Podmioty te konkurują ze sobą, ale jednocześnie współpracują w celu wzmocnienia swojej pozycji i osiągnięcia korzyści, wspierają się, wspólnie promują, pozyskują środki na działalność, tworzą sieć powiązań. Najbardziej znane na świecie klastry to np. Dolina Krzemowa w USA, czy Bollywood w Indiach. W Polsce jest to np. Dolina Lotnicza z siedzibą w Rzeszowie.

Zobacz także: 
– Tarnobrzeg. Napadł na seniora, uciekając zgubił but


Jak działa klaster?

Na ten moment na północy terenów województwa podkarpackiego funkcjonuje kilkadziesiąt podmiotów, których działalność wiąże się z dziedzictwem kulturowym Lasowiaków. Oferują oni usługi gastronomiczne, oferując potrawy lasowiackie, czy przemysłowe takie jak sprzedaż odzieży, ozdób rękodzielniczych, przedmiotów codziennego użytku z motywem lasowiackim, ale także zespoły ludowe, taneczne, obrzędowe, śpiewacze oraz spółdzielnie socjalne, stowarzyszenia, fundacje, również muzea, czy domy kultury. Klaster ma za zadanie zjednoczyć wszystkie wymienione podmioty powyżej wokół jednej idei lasowiackiej, co ma zaowocować wzmocnieniem ich wzajemnych więzi, ale i przyniesie korzyści tytułem wspólnej promocji lub ciekawych ofert, starań o dofinansowania, wspólne tworzenie wydarzeń kulturalnych i wiele innych.

Pierwsze wydarzenie już za nami

W minionym roku zorganizowany został cyk imprez pod hasłem Sandomierz Fashion Street, którego pomysłodawczynią jest Justyna Gamoń-Wesołowska projektantka mody pochodząca z Tarnobrzega i prezes Fundacji GA MON. Inicjatywa ta umożliwiła szeroko pojętą współpracę pomiędzy podmiotami, takimi jak samorządy, przedsiębiorcy, usługodawcy różnych branż, organizacji pozarządowych, domów kultury, a także mediów, artystów i wolontariuszy. Oprócz gali modowej na sandomierskim rynku, wydarzenie poprzedziły bezpłatne warsztaty, prezentacje aktywnych kobiet, dokonań kulturalnych mieszkańców regionu, a także debaty na temat tworzenia marki na bazie kultury lasowiackiej. – To był przykład, jak powinien działać klaster. I jednocześnie dowód na to, że taka wspólna inicjatywa na rzecz naszego pięknego regionu jest możliwa i potrzebna. – skomentowała J. Gamoń-Wesołowska, pomysłodawczyni sandomierskiego wydarzenia.

Klaster lasowiacki – co dalej?

Kolejnym etapem projektu realizowanego przez Gminę Stalowa Wola oraz tamtejszy Miejski Dom Kultury w ramach programu dofinansowanego z funduszy norweskich są seminaria. Następny etap polegać będzie na udziale zadeklarowanych uczestników klastra w szkoleniach oraz analizach umożliwiających określenie jego zasad, formy, zakresu oraz strategii. Wciąż można dołączyć do powstającej inicjatywy, a więcej informacji na ten temat udziela Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, a także znajduje się na specjalnej grupie na Facebooku pod nazwą „Las ojciec nas – klaster”. Formalne powołanie struktury do życia zostało zaplanowane na rok 2023. 

Fot. UM Tarnobrzeg

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.