Powstała wielka monografia siarkowa - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 28 listopada
kondolencje
reklama

Powstała wielka monografia siarkowa

3

„Dzieje górnictwa siarkowego w Polsce od XV do XXI wieku” to pierwsza w historii pełna monografia opisująca wydobycie siarki na ziemiach polskich. Praca powstała pod redakcją Adama Wójcika, kierownika tarnobrzeskiego Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego, zaś wydawnictwo firmuje Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega. Patronat nad publikacją objęli prezydenci Krakowa i Tarnobrzega. Książka niebawem trafi do sprzedaży.

– Przygotowanie tej monografii to było 6 lat ciężkiej, a jednocześnie fascynującej pracy. Największy problem był z opisaniem pierwszych kopalń siarki w Polsce. Znane są Swoszowice, ale odkrywanie reszty przypominało pracę detektywa – opowiada Adam Wójcik.

Jak mówi Adam Wójcik, badacze zajmujący się w przeszłości historią górnictwa siarkowego w Polsce narzekali na brak materiałów źródłowych. Z podobnym problemem zetknął się również on.

– Udało się nam jednak dotrzeć do różnego rodzaju materiałów nieznanych wcześniej badaczom. Na przykład w przypadku Swoszowic kopalnią informacji okazały się..akta sądowe. Na to, żeby poszukać w tym miejscu, wpadł krakowski radny, prawnik i filantrop Dominik Galas. Znając skomplikowaną strukturę właścicielską terenów, na których wydobywano tam siarkę, przyjął, że na pewno dochodziło do częstych sporów prawnych. Okazało się to strzałem w przysłowiową „dziesiątkę” – zdradza A. Wójcik.

Ślady zapomnianych kopalni siarki twórcy monografii odkrywali także m.in. w materiałach etnograficznych, itd.

Siarkową monografię pod redakcją Adama Wójcika wydano w formie albumu, bogato ilustrowanego zdjęciami i rycinami. Wśród autorów opracowań tworzących dzieło, znaleźli się: Józef Kirejczyk, Jan Pazdur, Feliks Kiryk, Dominik J. Galas, Adam Wójcik – Łużycki, Bolesław Gawlik, Ryszard Czajkowski, Mieczysław Wolak i Waldemar Bałda.

Więcej w najbliższym papierowym wydaniu „Tygodnika Nadwiślańskiego”.

Udostępnij

3 komentarze

  1. “Patronat nad publikacją objęli prezydenci Krakowa i Tarnobrzega.”
    Zawsze mnie to wqrwia jak prezydenty obejmujo te patronaty.