Pożegnanie Bohatera. Uroczystości pogrzebowe kpt. Tadeusza Gajdy ps. „Tarzan” [zdjęcia]

0

W dniach 4-5 października 2019 r. w Stalowej Woli – Rozwadowie odbyły się uroczystości pogrzebowe urodzonego w Charzewicach kpt. Tadeusza Gajdy ps. „Tarzan”.

Kpt. Gajda był żołnierzem oddziału NOW-AK „Ojca Jana”, komendantem Narodowej Organizacji Wojskowej w powiecie tarnobrzeskim i organizatorem struktur Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego w rejonie Tarnowa. Uczestniczył m.in. w największej na ziemiach polskich bitwie partyzanckiej z Niemcami na Porytowym Wzgórzu w czerwcu 1944 r. i bitwie oddziałów partyzantki antykomunistycznej z NKWD pod Kuryłówką w maju 1945 r.

27 września 1946 r. WSR w Krakowie skazał Tadeusza Gajdę w tarnowskim procesie działaczy Brygad Wywiadowczych WiN i PAS NZW na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 października w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Ciało Tadeusza Gajdy potajemnie pogrzebano na Cmentarzu Rakowickim. W listopadzie 1991 r. Sąd Wojewódzki w Tarnowie unieważnił wyrok na „Tarzanie”, a w październiku 2017 r. jego szczątki odnalazła ekipa poszukiwawcza IPN.

Podczas uroczystości pogrzebowych w Rozwadowie Mszę św. w kościele Matki Bożej Szkaplerznej odprawił biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski. Na Cmentarzu Wojennym pożegnali bohatera podziemia antyniemieckiego i antykomunistycznego wiceprezes IPN i dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji prof. Krzysztof Szwagrzyk, stalowowolscy parlamentarzyści, prezydent miasta Lucjan Nadbereżny i prezes Koła ŚZŻAK Zbigniew Markut.

Wojskową asystę honorową wystawił 16 Batalion Saperów z Niska, a licznemu konduktowi pogrzebowemu towarzyszyła orkiestra wojskowa z Radomia.

(pen)

Fot. P. Niemiec

Share.

Comments are closed.