Pralki i ich funkcje - jak wybrać najlepszy model? - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 30 listopada
kondolencje
reklama

Pralki i ich funkcje – jak wybrać najlepszy model?

0

Z pewnością trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez pralki. Niezależnie od tego, jak duża jest twoja rodzina, jaki rodzaj ubrań nosisz i jak często potrzebują one odświeżenia, z pralką automatyczną będzie ci łatwiej. Duże zróżnicowanie sprzętu może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak spośród wielu ciekawych modeli wybrać ten najbardziej odpowiedni dla ciebie. Skorzystaj z poniższych podpowiedzi.

1. Jakie są rodzaje pralek?

2. Różnice w konstrukcji pralek

3. Na jakie parametry pralki trzeba zwrócić uwagę?

4. Dodatkowe funkcje pralek

Obecnie na rynku dominują pralki automatyczne. Nie oznacza to, że pralki wirnikowe odeszły w zapomnienie – przeciwnie, producenci nadają im wciąż nowe funkcje, dzięki czemu nie brakuje ich miłośników. Pralki o różnych opcjach możesz zobaczyć na: https://www.neonet.pl/duze-agd/pralki.html.

Jakie są rodzaje pralek?

Na rynku znajdziesz wiele modeli sprzętu AGD, a każda pralka ma interesujące funkcje dodatkowe, które możesz dopasować do swoich potrzeb. Rozpocznij jednak od podstaw, czyli od wielkości, pojemności i sposobu usytuowania pralki.

Do wyboru masz dwie możliwości. Są to:

 • pralka wolnostojąca – w której cały mechanizm znajduje się w fabrycznej obudowie. Można ustawić ją w dowolnym miejscu, w którym istnieje możliwość podłączenia do instalacji,
 • pralka do zabudowy – nie zajmuje dużo miejsca, a ponieważ jest umieszczana pod blatem, w zasadzie nie rzuca się w oczy. Dzięki temu wnętrze sprawia wrażenie estetycznego i uporządkowanego.

Wybierając pralkę, decyzję o modelu do zabudowy warto podjąć już w momencie planowania aranżacji łazienki lub kuchni. Dzięki temu będzie można w optymalny sposób wkomponować pralkę w przestrzeń.

Różnice w konstrukcji pralek

Ważną cechą pralki jest jej wielkość. To ona decyduje o tym, czy urządzenie zmieści się w danym miejscu. Na rynku dostępne są pralki ładowane tradycyjnie, z przodu oraz pralki ładowane od góry. Te drugie są zwykle mniejsze i lżejsze.

Zewnętrzne wymiary pralki decydują również o pojemności bębna. Zgodnie z tym kryterium można wyróżnić:

 • duże pralki, mieszczące od 10 do 13 kg ubrań,
 • średnie pralki o pojemności 8 lub 9 kg,
 • średnie pralki o pojemności 6-7 kg,
 • małe pralki o pojemności 4-5 kg.

Różnice występują także w konstrukcji samego bębna. Mimo że znacznie częściej sprawdzana jest maksymalna prędkość wirowania, technika wykonania tego elementu również ma znaczenie. Ze względu na budowę można wyróżnić następujące typy bębnów:

 • modele tradycyjne, z owalnymi otworami,
 • modele diamond (w pralkach Samsung) – struktura diamentu minimalizuje ryzyko uszkodzenia delikatnych włókien,
 • modele Vario Soft (w pralkach Bosch) – z wgłębieniami w kształcie kropli wody ułatwiającymi usuwanie zabrudzeń,
 • modele Aqua Wave (w pralkach Beko) – z zabierakami w kształcie fal, które również pomagają czyścić tkaniny i chronią materiał przez zniszczeniem.

Bęben w pralce może być usytuowany pionowo lub poziomo. W Polsce zdecydowanie przeważa wariant pionowy.

Na jakie parametry pralki trzeba zwrócić uwagę?

Istnieje szereg parametrów, na które warto zwrócić uwagę, przeglądając oferowane w sklepach pralki automatyczne. Poznaj najważniejsze z nich.

 • Klasa energetyczna

Obecnie standardem jest nowa klasa energetyczna A. Im więcej plusów znajduje się przy tej literze, tym niższe zużycie energii. Najlepsze pralki automatyczne produkowane są w klasie A+++, która pozwala zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent mniej prądu niż sprzęt mniej zaawansowanej klasy.

 • Sposób ładowania

Pralka ładowana z przodu czy z góry? Ten wybór powinien być podyktowany przede wszystkim przyzwyczajeniami i wygodą użytkowników, ale specyfika pomieszczenia również ma znaczenie. Pralki ładowane z przodu zajmują nieco więcej miejsca, ale ich górna część może być wykorzystana jako dodatkowy blat. Pralki ładowane z góry są z kolei bardziej ustawne i sprawdzą się nawet w ciasnych wnętrzach.

 • Maksymalna prędkość wirowania

W przypadku pralek automatycznych maksymalna prędkość wirowania wynosi od 700 do nawet 1600 obrotów na minutę. Im wyższą wartość ma pralka automatyczna, tym suchsze ubrania na koniec tego procesu można uzyskać.

 • Zużycie wody

Parametr określa, ile wody zostanie zużyte podczas jednego cyklu prania. Zużycie wody na cykl wyrażane jest w litrach.

 • Poziom hałasu

Na rynku są już dostępne ciche pralki, które podczas dowolnego trybu prania nie są głośniejsze niż 50 dB. To komfort korzystania, nawet jeżeli będziesz robić pranie w godzinach wieczornych lub w weekendy.

Warto zwrócić także na dodatkowe opcje, na przykład kierunek otwierania drzwiczek.

Dodatkowe funkcje pralek

Przy zakupie pralki zweryfikuj dostępne programy prania. Pralki różnią się szczegółową listą, jednak z reguły są wyposażone w programy do prania tradycyjnego, delikatnego, ciuszków dziecięcych, sportowych. Nie brakuje także parametrów opracowanych z myślą o alergikach.

Sprawdź dodatkowe udogodnienia! Poszczególne pralki oferują między innymi: możliwość dodania ubrań do bębna w trakcie procesu prania, automatyczne dozowanie detergentu, niwelację zagnieceń i łatwe prasowanie, pranie bąbelkowe, funkcje parowe, blokada rodzicielska. Niektóre ustawienia skutecznie imitują nawet pranie ręczne. Ciekawym ułatwieniem jest możliwość skrócenia czasu prania, kiedy się spieszysz, regulowane zużycie wody czy możliwość obniżenia zużycia energii lub zdalne sterowanie smartfonem.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.