Zamknij

Projektantka wnętrz z Chmielowa wykorzystuje w pracy technologię VR. Klientom oferuje wirtualne spacery

14:08, 26.08.2021 Angelika Rutyna Aktualizacja: 07:43, 27.08.2021
Skomentuj

Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w praktyce kojarzy się ciągle bardziej z filmami science fiction niż z realnym światem. Jak błędne jest to myślenie, udowadnia Dorota Misa, projektantka wnętrz z Chmielowa. Jej pomysł na skorzystanie w pracy zawodowej z technologii przyszłości okazał się przysłowiowym "strzałem w dziesiątkę".

- Pomysł na wykorzystanie przy projektowaniu gogli VR wziął się z chęci zrobienia czegoś nowego, oryginalnego. Z jednej strony chciałam mieć coś, co wyróżni mnie wśród innych osób prowadzących podobną do mojej działalność. Z drugiej, niesamowite możliwości wykorzystania wirtualnej rzeczywistości mnie zafascynowały. Możliwość zabrania klienta na wirtualny spacer, umożliwienia mu przejścia się po projektowanym dla niego mieszkaniu, zobaczenia jak pokazane wcześniej rozwiązania wyglądają w praktyce zanim przystąpi się do pracy, to coś rewelacyjnego - mówi Dorota Misa.

Kiedyś, projektant wnętrz pokazywał propozycje rozwiązań na szkicach. Gdy powszechne stało się wykorzystanie komputerów, powstała możliwość tworzenia komputerowych wizualizacji na ekranie. Zastosowanie wirtualnej rzeczywistości to kolejny, milowy krok w przyszłość.

- Żadna wizualizacja na ekranie nie zastąpi tego, co mogę zaoferować klientom dzięki goglom VR i specjalistycznemu oprogramowaniu w komputerze. Teraz mogą oni wejść do swojego wymarzonego mieszkania. Dosłownie! Przenoszą się do świata wirtualnego i niemal namacalnie sprawdzają, czy zaprojektowane przeze mnie rozwiązania odpowiadają ich wizji. Wrażenie realności jest nieprawdopodobne, ciężko jest odróżnić ten wygenerowany w komputerze świat od realnego. Wielokrotnie miałam już przypadki, że klient próbował oprzeć się o wirtualny blat, czy szafkę, podnieść szklankę, czy przesunąć jakiś mebel - mówi Dorota Misa.

Kontakt z technologią XXI wieku robi na klientach p. Doroty wielkie wrażenie.

- Na początku większość klientów nie bardzo wiedziała o co chodzi. Mało kto znał tę technologię, części gogle VR kojarzyły się, ale najwyżej z grami wideo. Nie da się ukryć, że ich wykorzystanie w projektowaniu wywołuje efekt wielkiego WOW. Dopiero po zetknięciu się z z tym w praktyce, otwierają się im oczy. Bardzo często ludzie chcą powtórzyć spacer, jeszcze raz zobaczyć swoje zaprojektowane w najdrobniejszych szczegółach mieszkanie - zdradza Dorota Misa.

Praca projektanta wnętrz nie jest prosta. Wymagania klientów są w Polsce coraz bardziej wygórowane.

- Świadomość estetyczna Polaków jest coraz większa. Mamy dostęp do wielu kanałów tematycznych poświęconych architekturze wnętrz, emitowanych w różnych telewizjach. Także sklepy mają bardzo bogatą ofertę w tej dziedzinie. To procentuje. Generalnie klienci chcą, by wystrój mieszkania był funkcjonalny i dostosowany do ich upodobań i wrażliwości estetycznej. Dzięki technologii VR łatwiej mi im to pokazać i, ewentualnie, namówić ich na nieco inne rozwiązania niż pierwotnie planowali - opowiada D. Misa.

Zastosowanie gogli VR i specjalistycznego oprogramowania komputerowego generującego wirtualny świat nie jest tanim rozwiązaniem.

- Faktycznie, koszty tej nowatorskiej technologii są spore. Mnie udało się skorzystać ze wsparcia na rozpoczęcie działalności gospodarczej oferowanego przez Tarnobrzeską Agencję Rozwoju Regionalnego. Mając pomysł i projekt działania mojej firmy, zgłosiłam się do programu TARR i została zakwalifikowana do dofinansowania. Dzięki temu mogłam kupić gogle VR, kontrolery do nich, a także specjalistyczne oprogramowanie komputerowe. No i oczywiście sprzęt komputerowy, bowiem ta technologia ma swoje wyśrubowane wymagania sprzętowe. Sam komputer, z kartą graficzną mogącą obsłużyć technologię VR, trzeba było specjalnie zamawiać - mówi ze śmiechem Dorota Misa.

Udział TARR S.A    w projekcie realizowanym przez projektantkę wnętrz z Chmielowa nie ograniczył się tylko do wyłożenia funduszy na zakup sprzętu.

- Zakwalifikowanie się do programu TARR to coś więcej niż tylko pozyskanie dotacji na zakup niezbędnego sprzętu. Przez rok mam zapewnione wsparcie agencji, nie jestem zostawiona "sama sobie". Pomagają w szkoleniach, w rozwiązywaniu pojawiających się na bieżąco problemów, w uporaniu się z kwestiami ZUS-owskimi, itd. Długo można by wymieniać. To jest bardzo dobre, bo pomaga nowej firmie w najtrudniejszym, początkowym okresie. Dzięki temu pozwala wejść na rynek, zaistnieć na nim i okrzepnąć - zachwala Dorota Misa.

Projektantka wnętrz z Chmielowa nie ogranicza się tylko do pracy zawodowej. Jak mówi, przy absorbującej działalności, dobrze jest mieć jakąś odskocznię.

- Nie można tylko siedzieć przed komputerem i pracować. Dla mnie odpoczynkiem i sposobem na odstresowanie się jest tworzenie obrazów z żywicy. Wykorzystuję różne techniki ich tworzenia, dzięki czemu powstają dzieła oryginalne i niepowtarzalne. To takie połączenie przyjemnego z pożytecznym, bo cieszą się one sporym zainteresowaniem moich klientów - opowiada D. Misa.

Firma pani Doroty, EMDO Projektowanie Wnętrz, staje się coraz bardziej rozpoznawalna. Na razie większość klientów trafia do niej z lokalnego rynku, bo informacje o projektantce wnętrz korzystającej z technologii XXI wieku rozchodzi się pocztą pantoflową coraz szybciej, a klienci polecają ją swoim znajomym. Pojawiły się już jednak zamówienia z bardziej odległych rejonów kraju.

- Cieszę się, że to, co robię, znajduje uznanie. To dobry prognostyk na przyszłość - mówi Dorota Misa.

(Angelika Rutyna)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

przed remontemprzed remontem

0 0

Szukam dobrych majstrów. Nie pijaków,nie zdzierców. nie krętaczy, i solidnych w pracy. Jak na razie to mam ich wirtualnych, niby gdzieś są, ale tak naprawdę ich nie ma. 08:16, 27.08.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

fach matfach mat

0 0

plac godnie to bedziesz mial ale z tego ci widac masz straszne wymagania 08:27, 27.08.2021


reo
0%