Przedszkolaki o przyrodę dbają i z Eneą okolicę sprzątają - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

Przedszkolaki o przyrodę dbają i z Eneą okolicę sprzątają

0

Enea Elektrownia Połaniec z okazji Dnia Ziemi przygotowała wiele proekologicznych akcji, w które angażują się nie tylko pracownicy, ale także i okoliczni mieszkańcy. W sprzątaniu lasu i okolic pomagają również przedszkolaki.

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Z tej okazji połanieckie przedszkolaki wzięły udział w akcji „Przedszkolaki o przyrodę dbają i z Eneą okolicę sprzątają”.

Dzień Ziemi to wspaniała okazja na pokazanie dzieciom w jaki sposób dbać o środowisko. Według przysłowia …czym skorupka za młodu….. uczymy dbania o nasze otoczenie. Dzisiaj chcielibyśmy podziękować przedszkolakom z Połańca, że są z nami i wspierają nasze działania proekologiczne – powiedział Bogusław Rybacki, prezes Enei Elektrowni Połaniec.

W akcję sprzątania, która odbyła się w przeddzień Święta Ziemi, zaangażowało się 200 dzieci z przedszkola w Połańcu. W tym roku, dzięki wsparciu Enei Elektrowni Połaniec, przedszkole zrealizuje kolejne projekty proekologiczne, w których udział wezmą dzieci z połanieckich przedszkoli, a także przedszkolaki z Ruszczy, Zrębina, Oleśnicy i Pacanowa.

Cieszy nas bardzo, że dzieci chętnie biorą udział w takich akcjach, jak sprzątania lasu i najbliższej okolicy. Przyszłość należy do nich! A my ruszamy w świat z kolejnymi akcjami proekologicznymi. Przygotowujemy się teraz na Światowy Dzień Pszczół. Już niedługo przedszkolaki razem z Eneą będą sadzić miododajne rośliny – powiedziała Anna Kaniszewska, dyrektor Przedszkola Publicznego w Połańcu.

Dzieciom i pracownikom z Przedszkola Publicznego w Połańcu bardzo bliska jest ochrona środowiska. Od wielu lat cała społeczność przedszkolna aktywnie włącza się w różne akcje i przedsięwzięcia na rzecz otaczającej nas przyrody. Dlatego tegoroczna akcja sprzątania odbyła się bardzo sprawnie i z wielką energią do działania. Dzieci zostały poinstruowane  odnośnie bezpieczeństwa podczas sprzątania wyznaczonych miejsc. Każde dziecko otrzymało rękawice, worki foliowe i rozpoczęło się wielkie sprzątanie. Dzieci sprzątały teren wokół przedszkola, pobliski las oraz najbliższą okolicę. Wszystkie znalezione papierki i inne śmieci, dzieci z uśmiechem wrzucały do worka.

Udział w sprzątaniu poprzedzony został zajęciami dydaktycznymi na temat segregacji odpadów i ochrony środowiska. Wychowawcy grup edukowali dzieci poprzez pogadankę nt. zagrożeń związanych z istnieniem dzikich wysypisk oraz omówili znaczenie selektywnej zbiórki odpadów. Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się, w jaki sposób dbać o środowisko i przestrzeń publiczną, jak segregować odpady, a także czym jest recycling.

Dzięki akcji uczniowie przekonali się, że takie zachowanie jak wyrzucanie śmieci do lasu czy rowu jest naganne. Porządkując teren uczyli się też segregacji odpadów. Był też czas na swobodną zabawę oraz podziwianie przyrody. Nie zabrakło także piosenek i wierszy o tematyce ekologicznej oraz wymiany doświadczeń.

Celem akcji jest przede wszystkim uświadomienie przyszłym pokoleniom jakie bogactwo posiadamy i zainspirowanie do działań zmierzających do poprawy środowiska naturalnego. Dlatego ważnym celem jest wskazanie dzieciom tego, iż nie należy wyrzucać śmieci w lesie czy na pobocza dróg, gdyż skorzystamy na tym nie tylko my, ale drzewa i zwierzęta.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź