Radny z Wilczyc stracił mandat. Złamał prawo czy padł ofiarą walki politycznej? - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 28 listopada
kondolencje
reklama

Radny z Wilczyc stracił mandat. Złamał prawo czy padł ofiarą walki politycznej?

0

 

Rada Gminy Wilczyce uchyliła w czasie czwartkowej sesji mandat Eugeniusza Polita. Opozycyjny radny twierdzi, że jest to decyzja bezpodstawna, motywowana wyłącznie politycznie.

Eugeniusz Polit miał, zgodnie z uzasadnieniem decyzji, złamać przepis Ustawy o samorządzie gminnym, mówiący o zakazie łączenia mandatu z prowadzeniem działalności gospodarczej na majątku gminy. Radny miał dzierżawić działkę od gminy.

Jak tłumaczy, umowę dzierżawy rozwiązał w przewidzianym przepisami terminie trzech miesięcy od dnia objęcia mandatu. Później jednak – jak twierdzi, “mechanicznie i omyłkowo” – umieścił ją we wniosku do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dopłaty bezpośrednie.

Wójt Robert Paluch złożył w tej sprawie zapytanie do wojewody. Poprosił również o opinię radcę prawnego. Na tej podstawie, tłumaczył wójt, został przygotowany wniosek o wygaszenie mandatu. Zdaniem Eugeniusza Polita opinia prawna urzędu gminy jest tendencyjna, nie uwzględnia stanu faktycznego i prawnego.

Twierdzi, że sprawa ma związek z tym, że jest w opozycji wobec Roberta Palucha. – To, co zrobiono w mojej sprawie, to praktyka haniebna. Nie złamałem prawa. Padłem ofiarą publicznej nagonki – mówił radny w czasie sesji.

Zobacz także:
– Podkarpacie. Chciał ugodzić ojca nożem, bił go tłuczkiem kuchennym. Mieszkaniec gminy Tuszów Narodowy zatrzymany
– Trwa KONKURS na Dzień Dziecka ‘’Uśmiech Dziecka”

– Prezydent Andrzej Duda w Staszowie [zdjęcia]

Eugeniusz Polit zapowiedział odwołanie do sądu i pociągnięcie do odpowiedzialności tych, którzy doprowadzili do pozbawienia go mandatu.

Za uchyleniem mandatu głosowało dziewięciu radnych, trzech było przeciw, a dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Jeśli uchwała nie zostanie uchylona, w gminie Wilczyce odbędą się wybory uzupełniające.

Więcej o tej sprawie i coraz ostrzejszym konflikcie w Radzie Gminy Wilczyce w następnym papierowym wydaniu “Tygodnika Nadwiślańskiego”.

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.