Koncertem na chór, orkiestrę i solistki uczczono setną rocznicę ustanowienia parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tarnobrzegu. Koncert, stanowiący zarazem inaugurację kolejnej edycji cyklu „Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej”, przyciągnął wielu tarnobrzeżan i wypełnił dominikański kościół.
W Tarnobrzegu wystąpił Chór I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie „Kanon”, Krakowska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Ryszarda Źróbka oraz solistki: Karin Wiktor-Kałucka (sopran) i Agnieszka Cząstka (mezzosopran).
W programie koncertu znalazła się „Gloria” Vivaldiego, „Alleluja” Georga Friedricha Händla z oratorium „Mesjasz”, a także utwory Mirosława Banacha i Ireny Pfeiffer napisane do słów Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. Nie zabrakło też dwóch wyjątkowych hymnów: „Bogurodzicy” i „Gaude Mater Polonia”.
Krakowscy artyści w czasie koncertu w Tarnobrzegu wznieśli się na wyżyny swoich umiejętności. Ich kunszt, w połączeniu ze znakomitą akustyką dominikańskiego kościoła, zaowocował fantastyczną ucztą muzyczną nagrodzoną przez publiczność owacją na stojąco.
Występ chóru z liceum im. B. Nowodworskiego w Krakowie miał też dodatkowy „smaczek”. W kryptach pod kościołem dominikańskim pochowanych jest kilku absolwentów tej szkoły – członków rodu Tarnowskich. Wspomniał o tym przeor tarnobrzeskiego konwentu o. Karol Wielgosz.
Występ, oprawa i przyjęcie przez publiczność zachwyciły nie tylko widzów. Również artyści byli pod wielkim wrażeniem tego, co zdarzyło się w Tarnobrzegu.
– To był nasz trzeci występ tutaj i za każdym razem jest fantastycznie. Jeżeli tylko będzie okazja i zostaniemy zaproszeni, z przyjemnością znów tu wystąpimy – stwierdził Ryszard Źróbek.
Jeden komentarz
Bardzo mi się podoba atmosfera w cerkwiach. Tam nie ma muzyki, nagłośnienia, hałasu, klaskania. Tam jest cisza, a jedynie co słychać to głos popa, bez głośników.