reklama
Regionalne specjały, sztuka i ser w kolorze krzemienia pasiastego. W stolicy odbył się Targ Sandomierski [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
sobota, 20 sierpnia
reklama

Regionalne specjały, sztuka i ser w kolorze krzemienia pasiastego. W stolicy odbył się Targ Sandomierski [zdjęcia]

1
1 z 4

Już po raz drugi w Centrum Praskim Koneser w Warszawie w miniony weekend odbył się Targ Sandomierski. Stragany ze swoimi wyrobami prezentowali regionalni twórcy i rzemieślnicy. Nie zabrakło też akcentu artystycznego.

Kiermasz był okazją, by warszawiacy skosztowali sandomierskich jabłek, w tym m.in. starych odmian: malinowej, szarej renety, koksy pomarańczowej i koszteli. Jabłka pochodziły z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych oraz owocowych soków robionych na miejscu.

Można było spróbować konfitur z moreli, porzeczki, wiśni i oczywiście jabłek, a także miodów, śliwek szydłowskich, sandomierskich win, serów długo dojrzewających oraz serów przypominających „krzemień pasiasty”. Można było wyposażyć się w zdrowe oleje tłoczone metodą tradycyjną na zimno w Olejarni Zagłoba.

Targ Sandomierski miał też akcent artystyczny. Swoją obecnością wydarzenie uświetniły malarki: Marzena Kaspieruk ze Stalowej Woli, Marta Marczewska z Koprzywnicy i Anna Przybysz z Andruszkowic z obrazami, które powstały między innym na plenerze w gminie Samborzec.

Zobacz także: 
– Wygraj bilety do kina w Tarnobrzegu, Sandomierzu, Stalowej Woli lub Nowej Dębie

Dopełnieniem wrażeń był koncert Anny Przybysz i zespołu TRIODEON z repertuarem przedwojennych piosenek Hanki Ordonówny. O inspiracji sandomierskim regionem sadowniczym, opisanym m.in. w „Skoruniu” Macieja Płazy i „Widnokręgu” Wiesława Myśliwskiego opowiadała Sylwia Rybacka.

Organizatorem była Lokalna Organizacja Turystyczna „Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej we współpracy z Sandomierskim Szlakiem Jabłkowym, Sandomierskim Stowarzyszeniem Winiarzy, Świętokrzyskim Ogrodem Inspiracji i producentami ekologicznych produktów z naszego regionu.

1 z 4

Jeden komentarz