Rodzaje soczewek – jak wybrać najlepsze? - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 18 stycznia
reklama

Rodzaje soczewek – jak wybrać najlepsze?

0

Coraz więcej osób ma problemy ze wzrokiem i potrzebuje jego korekcji. Nie każdemu odpowiada noszenie okularów  i wiele osób wybiera mniej widoczną formę – soczewki kontaktowe. Aktualnie na rynku jest ich ogromny wybór. Na co zwracać uwagę przy zakupie soczewek i co jest najważniejsze przy ich wyborze dowiecie się z tego artykułu.

Soczewki kontaktowe mogą pełnić różne funkcje. Nie służą tylko i wyłącznie do poprawy widzenia. Można wyróżnić 3 typy zastosowań soczewek:

Korekcyjne

Ich zadaniem jest korekcja różnego rodzaju wad wzroku. W tym rodzaju wyodrębniamy:

– soczewki sferyczne – są najczęściej wybierane. Służą do korekcji krótkowzroczności oraz nadwzroczności, czyli najpowszechniejszych wad wzroku. Z tego też względu to jeden z tańszych rodzajów soczewek dostępnych na rynku.

– soczewki toryczne – są one przeznaczone dla osób z astygmatyzmem. Ten typ szkieł kontaktowych koryguje krótkowzroczność lub nadwzroczność oraz dodatkowo posiada parametry wyrównujące zniekształcenia spowodowane astygmatyzmem.

– soczewki multifokalne – inaczej nazywane progresywnymi. Służą do korekcji starczowzroczności. W jednej soczewce zawarte są różne moce, dzięki czemu umożliwiają korekcję widzenia zarówno z odległości dalekich, bliskich, jak i pośrednich.  Te soczewki są wygodnym rozwiązaniem, gdyż nie trzeba używać dwóch par okularów.

Soczewki lecznicze

Inaczej zwane są opatrunkowymi, są stosowane w celu osłony rogówki przed czynnikami zewnętrznymi. Ich zadaniem jest przyspieszenie procesu gojenia się rogówki, zniwelowanie bólu, światłowstręt, nadmiernego łzawienia. Wykorzystuje się je jako opatrunek po operacji, nośnik leków czy do poprawy ostrości. Do tej grupy soczewek możemy zaliczyć soczewki twarde, które korygują wzrok u chorych ze stożkiem rogówki.

Kosmetyczne

Te soczewki nazywane są kolorowymi. Nie zawsze mają na celu korekcję wzroku. Są dostępne także jako „zerówki” przynosząc wyłącznie efekt kosmetyczny. Soczewki kosmetyczne pozwalają na zmianę koloru tęczówki, a także zmianę kształtu źrenicy. Warto powiedzieć, że koloryzowane soczewki kontaktowe są równie bezpieczne jak zwykłe soczewki korekcyjne. Różnica polega na zawartym we wnętrzu soczewki pigmencie, który nadaje jej odpowiednią barwę.

Soczewki24

Wszystkie opisywane soczewki kontaktowe można znaleźć w internetowym sklepie z soczewkami soczewki24.pl. Sklep ten posiada wiele stacjonarnych punktów, głownie w znanych centrach handlowych w całej Polsce. Oferta obejmuje różne rodzaje oraz typy soczewek oraz ogromny wybór najpopularniejszych marek na rynku.

Materiał zewnętrzny

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.