Rolnicy z powiatu sandomierskiego świętowali dożynki [zdjęcia]

0
Showing 1 of 54

Misternie wykonane wieńce oraz ozdobione kwiatami i ziołami kosze pełne owoców i warzyw można było podziwiać na niedzielnych dożynkach w Sandomierzu.  Zgodnie z decyzją komisji konkursowej,  na  Wojewódzkim Święcie Plonów powiat będzie reprezentował wieniec uwity przez mieszkanki gminy Łoniów.

Tegoroczne dożynki powiatowe ze względu pandemię koronawirusa miały nieco skromniejszy niż zwykle charakter. Rozpoczęła  je msza święta dziękczynna w bazylice katedralnej. Liturgii  przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Po niej korowód z wieńcami, przy akompaniamencie Sandomierskiej Orkiestry Dętej, przeszedł na Rynek.

Część obrzędową rozpoczęło przekazanie chleba. Starostwie dożynek –Katarzyna Zając z Obrazowa, współwłaścicielka  gospodarstwa sadowniczego i Wojciech Chmiel, sandomierzanin, miłośnik folkloru, utrwalający w kadrze dawne tradycje, wręczyli okazały  bochen staroście Marcinowi  Piwnikowi i burmistrzowi Sandomierza Marcinowi  Marcowi.

Zacni gospodarze, przyjmijcie od nas w darze ten chleb upieczony  z tegorocznych zbiorów. Dzielcie go sprawiedliwie, nie za dużo, nie za mało, aby wszystkim w regionie po równo się dostało. Aby każda polska rodzina była w tym szczęśliwa, że jej nie zabraknie chleba do przyszłego żniwa – mówiła Katarzyna Zając.  

Starosta sandomierski podziękował rolnikom za kultywowanie dożynkowej tradycji oraz za codzienną ciężką pracę. – Chylę przed wami czoło. Będziemy robić wszystko, aby ten chleb, który jest również symbolem solidarności, był sprawiedliwie dzielony i aby nikomu go nie zabrakło – obiecał Marcin Piwnik.

Później odbyła się prezentacja wieńców. Przygotowało je pięć gmin powiatu. Był również wieniec diecezjalny, uwity przez przedstawicieli parafii Kopki w gminie Rudnik nad Sanem. Dwie reprezentacje przygotowały kosze.

Wieńce były oceniane przez komisję konkursową pod przewodnictwem Katarzyny Pisarczyk, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu. Komisja zdecydowała, że to dzieło członkiń Koła Gospodyń Wiejskich “Łoniowianki” będzie reprezentować powiat na Wojewódzkim Święcie Plonów.

– Pierwsze zboża do tego wieńca zbierane były w polu już w maju. Aby uzyskać  piękny,  naturalny kolor, były one suszone źdźbłami w dół. Nasz wieniec  został uwity z kłosów wszystkich zbóż. Jest tam pszenica, jest jęczmień, pszenżyto, są i ziarna owsa. Wpleciona została również gałązka leszczyny , gdyż jak głosi starodawna legenda, Święta Rodzina, uciekając do Egiptu, schroniła się w cieniu pod leszczyną. Niech ta leszczyna  da błogosławieństwo  nam wszystkim żyjącym w naszym pięknym powiecie i naszej ojczyźnie – mówił Marek Bisztyga, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie, dołączając się do życzeń złożonych przez wójta Szymona Kołacza.    

Podziękowania za trud pracy składali rolnikom również zaproszeni goście, wśród nich: europoseł Adam Jarubas, posłowie Marzena Okła-Drewnowicz i Marek Kwitek oraz członek zarządu województwa Marek  Jońca.

Dożynki w powiecie sandomierskim – 54 zdjęcia

Showing 1 of 54
Share.

Leave A Reply