reklama
Romuald Lipko zaangażował się mocno w przygotowanie wyjątkowego nagrania - Tygodnik Nadwiślański
poniedziałek, 3 października
reklama

Romuald Lipko zaangażował się mocno w przygotowanie wyjątkowego nagrania

0

Zmarły niedawno kompozytor i lider Budki Suflera Romuald Lipko jest autorem muzyki do nagranej przed kilkoma laty „Kolędy od policjantów”. Utwór zyskał sporą popularność i do dziś często można go usłyszeć w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Słowa piosenki napisała nasza była redakcyjna koleżanka Anna Zielińska-Brudek. Dziś, specjalnie dla „TN” opowiada jak powstała policyjna kolęda.

„Bliska sercu każdego Polaka atmosfera Świąt Bożego Narodzenia towarzyszyła mi kiedy pisałam słowa „Kolędy od policjantów”. Byłam już doświadczonym funkcjonariuszem i bardziej myślałam o zakończeniu zawodowej kariery niż jej kontynuacji, ale chciałam jej ofiarować coś więcej niż tylko (aż) codzienną pracę i pełne zaangażowanie. W kilku lapidarnych słowach starałam się przekazać najważniejsze przesłanie pracy policyjnej-„ Służyć człowiekowi”. Czy mi się to udało? Do końca nie wiem, ale cieszę się, że kolęda znalazła się w publicznym obiegu i żyje niejako swoim życiem.

Na pewno stało się to dzięki pomocy nieodżałowanego, cudownego człowieka i Przyjaciela, a niestety nieżyjącego już Romualda Lipko. Napisał do niej muzykę, pomagał przy realizacji teledysku, zachęcił Grzegorza Wilka do jej wyśpiewania. Prezentowana w Telexpressie zyskała ciepłe opinie. Bardzo życzliwie odniósł się do niej Komendant Główny Policji generał Jarosław Szymczyk w świątecznym programie Radia Kielce z jego udziałem. Kolęda jest także od kilku lat „etatowym” utworem śpiewanym od kilku lat podczas Święta Trzech Króli, bo docenia ją także Kielecki Biskup Marian Florczyk z którym organizowane jest wspólne kolędowanie.W ubiegłym roku zaprezentował ją Zespół Muzyczny „Wiolinki” z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Kielcach. Nucą ją także dzieci, młodzież specjalnej troski z Zespołu „Uśmiech” na corocznym spotkaniu opłatkowym w Wojewódzkim Domu Kultury.

Kolęda od policjantów” gościła także na corocznym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w WDK Kielce. Rok temu w tym wydarzeniu wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bilczy (pow. kielecki). Mali artyści śpiewali wspólnie ze świętokrzyskimi policjantami. Debiut dzieci ubranych w mundurkach policyjnych oraz ich żywiołowe śpiewanie wzbudziło wielkie uznanie i zachwyt publiczności. Młodzi artyści z Bilczy pod opieką Pani Marceliny Rajch-Gronek w grudniu 2019 roku wzięli udział w eliminacjach Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlik. Wykonawcy policyjnej kolędy otrzymali wyróżnienie, które wręczył im Dyrektor Festiwali na gali finałowej.

Także w tym roku kolęda od policjantów zasygnalizowała swoją obecność już na początku grudnia. Ośmioletnia Klaudia Kiczor uczennica II klasy SP wraz z Marcinem Janaszkiem z WDK zdobyli wyróżnienie w 6. Konkursie Kolęd i Pastorałek „Żołnierskie kolędowanie” on-line, którego organizatorem jest Klub Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. W konkursie wzięło udział 150 wykonawców z całej Polski.

Nie mogę nie wspomnieć jeszcze jednej, tak ważnej dla mnie historii związanej z kolędą. Jest i będzie nierozerwalnie związana ,tak jak pisałam z Romualdem Lipko, który od czasu, kiedy poznaliśmy się, dzwonił do mnie przez kilka lat w ten najważniejszy dla nas dzień! W Wigilię! W tym roku już go nie ma…., ale telefon zadzwonił, trochę wcześniej niż zwykle i w słuchawce usłyszałam głos osoby mu najbliższej -ukochanej żony Doroty. Długo rozmawialiśmy…. choć była to pierwsza rozmowa nieznanych sobie osób ,rozumieliśmy się doskonale, postanowiliśmy, że będą następne…dziękuję za nią bo traktuję ją jak kontynuację przyjaźni bezinteresownej i pięknej o jakiej marzy chyba każdy…Dzisiaj tak o nią trudno!”

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.