Rosjanie chcą zniszczyć Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu! [wideo] - Tygodnik Nadwiślański
środa, 25 maja
reklama

Rosjanie chcą zniszczyć Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu! [wideo]

1

Lokalne władze Smoleńska i „aktywiści” zorganizowały najazd buldożerów, koparek i innego sprzętu budowlanego na Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu, zapowiadając zniszczenie nekropolii w odwecie za „wyburzanie sowieckich pomników w Polsce”. Maszyny budowlane „udekorowano” rosyjskimi flagami i literami „Z” – symbolem rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Póki co, nie ma informacji, by doszło do niszczenia grobów pomordowanych w 1940 roku przez Sowietów polskich jeńców wojennych. Jednak oficjalnie ogłoszono, że zaczęło się zbieranie podpisów pod petycją, by „rozwiązać kwestię katyńską raz na zawsze”.

Film z najazdu na cmentarz w Katyniu opublikował białoruski niezależny dziennikarz Tadeusz Giczan, redaktor naczelny opozycyjnego serwisu NEXTA.

W Katyniu pochowanych jest 4421 ofiar stalinowskich mordów na polskich jeńcach, głównie oficerów Wojska Polskiego. Jest wśród nich przynajmniej kilkudziesięciu mieszkańców przedwojennych powiatów tarnobrzeskiego i sandomierskiego.

W 1940 roku Sowieci zamordowali przynajmniej 22 tysiące oficerów, policjantów i przedstawicieli elit polskich, aresztowanych po napaści Związku Radzieckiego na Polskę, 17 września 1939 roku. Inny wielki cmentarz ofiar mordu katyńskiego znajduje się w Charkowie – Piatichatkach, na dzisiejszej Ukrainie. Nekropolia ucierpiała na skutek rosyjskich nalotów i ostrzału Charkowa przez Rosjan.

Jeden komentarz

  1. Nie byłoby to dziwne gdyby ruskie zniszczyli cmentarz. Niszczenie wszystkiego co można zniszczyć to ich specjalność. Kremlowska propaganda czyni swoje.