Dąb rosnący na starówce kolejnym sandomierskim pomnikiem przyrody - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 28 listopada
kondolencje
reklama

Dąb rosnący na starówce kolejnym sandomierskim pomnikiem przyrody

0

Okazały dąb rosnący na dziedzińcu Caritas przy ulicy Opatowskiej w Sandomierzu ma być objęty ochroną.

Z inicjatywą ustanowienia rozłożystego dębu pomnikiem przyrody wystąpił przewodniczący Rady Miasta Sandomierza Wojciech Czerwiec. – To drzewo zna chyba każdy. Nie sposób nie zwrócić na nie uwagi. Zasługuje na to, by być pomnikiem przyrody – powiedział Wojciech Czerwiec.

Do rady wpłynął już projekt stosownej uchwały. Zostanie rozpatrzony na najbliższej sesji w środę, 29 września.

Dąb szypułkowy ma wysokość 18 metrów, szerokość korony wynosi 22 metry, zaś obwód pnia – 352 centymetry.

Jeden z ekspertów stwierdził, że dąb ma ponad 100 lat. Nie jesteśmy jednak w stanie określić, kiedy i w jakich okolicznościach pojawił się na dziedzińcu, nie zachowały się bowiem fotografie i inne materiały na ten temat. Drzewo jest zdrowe. Cieszy nas, że będzie pomnikiem przyrody – podkreślił ksiądz Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Pod drzewem stoją ławeczki, na których chętnie odpoczywają podopieczni ośrodka „Radość Życia”, czyli dzieci i młodzież niepełnosprawna oraz osoby korzystające z rehabilitacji i innych form pomocy sandomierskiej Caritas.

Na terenie Sandomierza znajduje się, łącznie z dębem ze starówki, 14 pomników przyrody. 13 z nich to pojedyncze drzewa lub grupy drzew, a jeden stanowi obszar – Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi.

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.