Zamknij

Rozpoczyna się II Festiwal Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza [program]

10:12, 17.11.2021 gaw Aktualizacja: 20:34, 17.11.2021
Skomentuj

Spotkania z pisarzami, warsztaty, spektakle, słuchowisko, debaty, bal i wiele innych atrakcji znalazło się w programie II Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza w Tarnobrzegu. Druga edycja tarnobrzeskiego festiwalu potrwa od 18 listopada do 3 grudnia. 

Od jutra, tematem przewodnim w Tarnobrzeskim Domu Kultury będzie życie i twórczość bajkopisarza Stanisława Jachowicza. W ramach drugiej edycji tarnobrzeskiego Festiwalu Baśniowy Świat Jachowicza, przewidzianych zostało mnóstwo atrakcji dla dzieci, ale i dla dorosłych. Wszystkie spotkania są bezpłatne, na niektóre należy się wcześniej zapisać.

Partnerami tegorocznego festiwalu są m.in. Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu, Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu, Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły i Fundacja Q.

Zobacz także:

- W tarnobrzeskiej Bibliotece Pedagogicznej trwa IX Tydzień Historyczny im. Kazimierza Wiszniowskiego

PROGRAM WYDARZEŃ: 

W czwartek, 18 listopada, odbędzie się przegląd do dziecięcych teatrów zgłoszonych wcześniej do konkursu. Scenariusze mają nawiązywać do życia i twórczości pisarza. Również tego dnia w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu wykład poprowadzi dr. hab. Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, który opowie o mieście dzieciństwa Jachowicza i o tym, jak wyglądało życie w Tarnobrzegu w XIX w. 

W piątek, 19 listopada, gościem TDK będzie słynna Ciotka Klotka z Tik-Taka, scenarzystka programów telewizyjnych, reżyserka, autorka tekstów piosenek dla dzieci, tj. "Moja fantazja", "Mydło lubi zabawę", i kierownik kultowego zespołu dziecięcego Fasolki, Ewa Chotomska. Autorka opowie o swojej działalności i pracy na planie telewizyjnym, podczas spotkania zachęci dzieci do wspólnego śpiewania, będzie także możliwość poczytania książek jej mamy, pisarki Wandy Chotomskiej.

W sobotę, 20 listopada, odbędzie się spektakl Teatru Lalkowego Przytulanka, działającego przy stalowowolskim Miejskim Domu Kultury. Aktorzy zaprezentują "Bajkę o Panu Twardowskim". Scenariusz, reżyseria, muzyka i scenografia - Janina Wań. Wstęp bezpłatny, wejściówki dostępne od 15 listopada w TDK.

W niedzielę, 21 listopada, odbędzie się Bajkowy Bal dla dzieci. W programie warsztaty tworzenia masek postaci z bajek Jachowicza, zabawy, animacje i gry z nagrodami. By wziąć udział, należy wcześniej zapisać się na listę. Organizatorzy zachęcają do przywdziania kostiumów. 

Zobacz także: 

- Zobacz materiał Dzień dobry TVN z Jadachów

W poniedziałek, 22 listopada, rozstrzygnięty zostanie konkurs literacki, a laureatom wręczone zostaną nagrody. Pod hasłem "Bajkowy Tarnobrzeg" odbędzie się debata literacka, w której udział wezmą autorki książek dla dzieci z regionu: Anna Sułkowska, Dorota Kozioł, Jolanta Tworek i Kinga Robak. Wówczas będzie można zapoznać się z twórczością pisarek, posłuchać ciekawej rozmowy na temat inspiracji, literatury i wydania własnej książki.

We wtorek i środę, 23-24 listopada grafik, ilustrator, rysownik, malarz i autor komiksów Maciej Mazur poprowadzi tematyczne warsztaty z tworzenia komiksu. Uczestnicy w wieku ponad 10 lat wspólnie stworzą komiks na podstawie bajek Stanisława Jachowicza. Książka zostanie wydana i będzie dostępna bezpłatnie w TDK. Obowiązują zapisy.

Również w środę, 24 listopada, odbędzie się spotkanie z autorką cyklu o niesfornych skarpetkach, pisarką Justyną Bednarek. Autorka poprowadzi warsztaty plastyczne, w czasie których uczestnicy stworzą własne wesołe skarpety, opowie także o swojej pracy i doświadczeniach pisarskich.

W czwartek 25 listopada w ramach warsztatów kaligraficznych będzie można sprawdzić, jak pisało się Jachowiczowi gęsim piórem i atramentem. Zajęcia przeznaczone są zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W planie jest nauka pisania tradycyjnym piórem ze stalówką maczaną w kałamarzu według wzornika inspirowanego polską kaligrafią przedwojenną, a także wspomniane gęsie pióro. Odbędzie się także krótka prelekcja o tym, jak kiedyś warzono atramenty. Każdy będzie mógł wykaligrafować sobie fragment wiersza Jachowicza albo np. swoje nazwisko. Warsztaty poprowadzi Natalia Droździk, założycielka krakowskiej pracowni Oktopi Calligraphy. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

Zobacz także: 

- Nie żyje policjant z Majdanu Królewskiego. Miał 45 lat

W piątek, 26 listopada, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu odbędzie się wykład Marii Pałkus, tarnobrzeskiej polonistki, znawczyni twórczości patrona imprezy, organizatorka konkursów i wydarzeń popularyzujących wiedzę o Jachowiczu. Spotkaniu będzie towarzyszyć czytanie bajek Jachowicza, do którego organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych. Wystarczy przyjść na 17.00 i zgłosić chęć udziału w czytaniu. Mile widziane są własne książki Jachowicza. Będą także egzemplarze przygotowane na miejscu.

Wszystkim festiwalowym wydarzeniom towarzyszyć będzie wystawa malarstwa akwarelowego Joanny Zając-Slapničar, autorki logotypu festiwalu. Oprócz tego, artystka poprowadzi warsztaty plastyczne połączone z finisażem wystawy jej prac. Artystka wręczy również nagrody laureatom konkursu plastycznego towarzyszącego festiwalowi. Prace konkursowe będzie też można obejrzeć na wystawie oraz znajdą się w wyjątkowym folderze festiwalowym.

W listopadzie w ramach festiwalu powstanie słuchowisko radiowe, do którego scenariusz napisała dr hab. Iwona Rusek - scenarzystka Teatru Polskiego Radia, laureatka m.in. konkursu Script Pro 2021, literaturoznawczyni, współpomysłodawczyni festiwalu. Słuchowisko wyreżyseruje zaś Anna Skuratowicz - reżyserka Teatru Polskiego Radia, producentka spektakli teatralnych w Polsce i zagranicą. W słuchowisku wystąpią profesjonalni aktorzy oraz amatorzy z Tarnobrzega. Emisja odbędzie się w Radiu Leliwa i w internecie.

Zobacz także: 

- Jedyny twórca tarcz orientu - reportaż o kałkanach Wojciecha Kasaka

W ramach festiwalu planowana jest również promocja wyjątkowej książki autorstwa Iwony Rusek, do której ilustracje wykonała pochodząca z Tarnobrzega Justyna Stoszek. Książka "Baśń o Tarnobrzegu" zabiera nas do świata duchów, czarownic, diabłów i dawnych słowiańskich stworów, legend Puszczy Sandomierskiej.

Częścią festiwalu będzie także debata charytatywna "Jak pomagać, by pomóc". Spotkanie odbędzie się w grudniu. Nagrodami w konkursach są znane już z zeszłego roku maskotki Pana Kotka, a także wyjątkowe autorskie szklane statuetki, które specjalnie na tę okazję wykonała artystka z Bytomia Aleksandra Herisz. Statuetki są małymi dziełami sztuki, jedynymi w swoim rodzaju, każda z nich bowiem została wykonana ręcznie techniką fusingu. Ponadto laureaci otrzymają książki i gry.

II Festiwal Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patronat honorowy nad festiwalem objął Prezydent Miasta Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Więcej informacji pod numerem telefonu: 15 822 74 97 oraz na stronie internetowej www.tdk.tarnobrzeg.pl i www.festiwaljachowicz.pl. Organizatorzy proszą, by uczestnicy pamiętali o zakładaniu maseczek. Szczegóły dotyczące programu wydarzeń w ramach festiwalu znajdują się na plakacie poniżej.

(gaw)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%