Rozwadów skończył 325 lat! [Zdjęcia]

0

Hucznie i z fantazją obchodzono w sobotę 325. rocznicę lokacji Rozwadowa, do niedawna zapomnianej przez władze miejskie dzielnicy Stalowej Woli.

Obchody rozpoczęły się od Mszy św. w kościele farnym i złożenia kwiatów pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego, dzięki któremu w 1690 r. Rozwadów został założony.

Wielka impreza plenerowa zgromadziła na rynku niewidziane tu od dawna tłumy mieszkańców Stalowej Woli i okolic. Już pierwszy punkt programu – porywający pokaz husarii w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej – wzbudził wielki aplauz zebranych. Na niewielkim placu pomiędzy starymi drzewami husarze zaprezentowali fantastyczne umiejętności jazdy konnej oraz władania kopią i szablą.

Podobnie wielkie brawa zebrały brawurowe popisy umiejętności członków lubelskiej grupy kaskaderów konnych „Spaw”. Zebrani przyjęli owacyjnie również paradę lokalnego 20 pułku ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego. Część wojskową imprezy, która odbywała się pod hasłem „Rozwadowski Sokół – na skrzydłach niepodległości”, zamknęła perfekcyjna musztra paradna i bojowa pikinierów Chorągwi Sandomierskiej.

Z ogromnym zainteresowaniem spotkał się również pokaz sokolnictwa połączony z lekcją o ptakach. Można było zobaczyć rzadkie okazy puchaczy, sokoły oraz jastrzębie.

Więcej w papierowym wydaniu TN.

Tekst i fot. Piotr Niemiec

Podziel się:

Komentarze są wyłączone.