Rycerstwo z całej Polski zjechało do Szydłowa na obrady Kapituły Generalnej. To pierwsze takie wydarzenie na ziemi świętokrzyskiej [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 26 czerwca
reklama

Rycerstwo z całej Polski zjechało do Szydłowa na obrady Kapituły Generalnej. To pierwsze takie wydarzenie na ziemi świętokrzyskiej [zdjęcia]

2
1 z 12

W średniowiecznej scenerii Szydłowa obraduje dziś Kapituła Rycerstwa Polskiego. Z tej okazji do miasteczka zjechali przedstawiciele najważniejszych historycznych grup rekonstrukcyjnych z całego kraju.

Bieżący rok dla Kapituły jest czasem jubileuszu 25-lecia jej istnienia. Podczas Zjazdu Generalnego  przyjęte zostaną do niej nowe bractwa. Omówione zostaną też  bieżące zagadnienia związane z jej działalnością, w tym również te, dotyczące kalendarza imprez zaplanowanych na najbliższe miesiące. 

– Te najważniejsze to oczywiście Grunwald. Malbork czy Legnica, ale pod patronatem kapituły odbędzie się również tegoroczny Turniej Rycerski w Szydłowie – mówi Arkadiusz Dzikowski, pełniący od sześciu lat godność hetmana rycerstwa polskiego.

Jak zaznacza Paweł Krakowiak, namiestnik Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów i jednocześnie radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, przywilej zorganizowania obrad kapituły jest ogromnym wyróżnieniem i zaszczytem.

– Po raz pierwszy w historii takie wydarzenie odbywa się na ziemi świętokrzyskiej i właśnie u nas, w Szydłowie. Obraduje dziś zarówno Kapituła Zwykła, jak i Generalna. Poruszane będzie zatem wiele istotnych kwestii, a przy okazji mam nadzieję, że spotkanie stanie się okazją do wypromowania lipcowego turnieju. Chcemy, aby był on jak najbardziej zbliżony do klasycznych turniejów średniowiecznych – mówi Paweł Krakowiak.

Przybyłych do Szydłowa gości powitał burmistrz Andrzej Tuz. – Dla państwa, kontynuujących tradycję rycerstwa polskiego, Szydłów z pewnością okaże się miejscem, gdzie można będzie poczuć ducha średniowiecza. Niech towarzyszy państwu ta wyjątkowa atmosfera.

W dalszej części obrad przewidziane są wybory nowych władz kapituły. O reelekcję nie będzie się ubiegał dotychczasowy hetman. Arkadiusza Dzikowskiego zastąpi najprawdopodobniej Michał Wojtysiak, obecny hetman polny.

Fot. R. Staszewski

1 z 12

2 komentarze

  1. pozdrawiam TN na

    ale niektorym jak widac niechce przejsc ta nazwa przez gardlo ziemia sandomierska

  2. prawda historyczna na

    o ile mnie n ie myli pamiec w czasach do ktorych odwoluje sie ten artykul nie bola mowa o ziemi swietokrzyskiej tylko sandomierskiej