Rzeszowska kuria zabrała głos w sprawie oskarżeń wobec byłego wikarego tarnobrzeskiej parafii

0

Rzeszowska Kuria Diecezjalna wszczęła dochodzenie kanoniczne w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem księdza, który 34 lata temu pełnił posługę w Tarnobrzegu. O sprawie informowaliśmy na portalu www.tyna.info.pl i w na łamach „Tygodnika Nadwiślańskiego”.

Przypomnijmy, mieszkaniec Tarnobrzega opublikował w mediach społecznościowych wspomnienie dotyczące co najmniej niestosownych zachowań jednego z księży, który w 1986 r. był wikarym w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu. Informacje te potwierdziło wiele osób pamiętających tamte zdarzenia. W sobotę, 14 listopada, sprawa została zgłoszona przez autora postu delegatowi biskupa sandomierskiego do spraw ochrony dzieci i młodzieży. Jako że ksiądz, którego dotyczą oskarżenia, pełni obecnie posługę w diecezji rzeszowskiej, sandomierski delegat przekazał jeszcze tego samego dnia zgłoszenie swojemu odpowiednikowi w Rzeszowie.

Zobacz także: Tarnobrzeżanie oskarżają księdza. Kuria prosi o spotkanie

Kuria rzeszowska wszczęła dochodzenie kanoniczne, powiadomiła też o sprawie Prokuraturę Okręgową w Tarnobrzegu. O podjętych czynnościach poinformowano w oficjalnym komunikacie, którego treść prezentujemy poniżej.

W związku ze zgłoszeniem możliwości popełnienia przestępstwa przez księdza diecezji rzeszowskiej (sprawa dotyczy wydarzeń z 1986 r. w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu, kiedy Tarnobrzeg i Rzeszów należały do diecezji przemyskiej) oraz medialnymi doniesieniami na ten temat Kuria Diecezjalna w Rzeszowie wydała następujący komunikat:

Komunikat Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie

1. Kuria Diecezjalna w Rzeszowie potwierdza, że 14 listopada 2020 r. otrzymała zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa przez księdza diecezji rzeszowskiej pracującego w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku w Tarnobrzegu. Zgłoszenie to pierwotnie zostało przekazane delegatowi ds. wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez osoby duchowne diecezji sandomierskiej.

2. W ramach wstępnego dochodzenia kanonicznego, do którego zobowiązany jest ordynariusz za każdym razem, kiedy otrzymuje wiadomość, przynajmniej prawdopodobną, o przestępstwie, do tej pory przeprowadzono rozmowę z księdzem i przeanalizowano dokumenty na jego temat. W związku z tym, że sprawa dotyczy wydarzeń sprzed wielu lat, a sam duchowny zaprzeczył stawianym mu zarzutom, a także ze względu na to, iż do tej pory nie wpłynęła żadna skarga na księdza oraz w związku z dobrymi opiniami dotyczącymi pracy duszpasterskiej i katechetycznej duchownego, ksiądz na obecnym etapie dochodzenia nie został odsunięty od pełnionych obowiązków duszpasterskich.

3. Będące w posiadaniu Kurii materiały i zebrane informacje wraz z przyjętym zgłoszeniem zostały przekazane do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu w celu przeprowadzenia dochodzenia przez kompetentne organy władzy państwowej.

4. Po zakończeniu wstępnego dochodzenia kanonicznego postępowanie na tym etapie zostanie zawieszone a ordynariusz diecezji rzeszowskiej powiadomi o sprawie Kongregację Nauki Wiary, która może zastrzec sobie prowadzenie sprawy albo wskaże ordynariuszowi sposób dalszego procedowania.

5. Prosimy osoby poszkodowane oraz osoby posiadające wiarygodne informacje na temat zgłoszonej sprawy o zawiadomienie delegata ds. wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez osoby duchowne (ks.Piotr Steczkowski, tel.17 852 44 17; kom. 603 844 210; email: kanclerz@diecezja.rzeszow.pl).

Rzeszów, 18 listopada 2020 r.

ks. Piotr Steczkowski

kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie

Share.

Leave A Reply