Są pieniądze na remont ulicy Rokitek w Sandomierzu i zabezpieczenie innych wąwozów w powiecie - Tygodnik Nadwiślański
środa, 30 listopada
reklama

Są pieniądze na remont ulicy Rokitek w Sandomierzu i zabezpieczenie innych wąwozów w powiecie

3

Ulica Rokitek zostanie wyremontowana – zyska równą nawierzchnię i kanalizację burzową, dzięki której znajdujące się tam posesje nie będą zalewane. Miasto otrzymało dofinansowanie na wykonanie inwestycji. Pieniądze na zabezpieczenie wąwozów lessowych trafią z samego źródła, z rezerwy celowej budżetu państwa na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, także do innych gmin powiatu.

Na wykonanie prac w wąwozie, przez który wiedzie ulica Rokitek, Sandomierzowi przyznano kwotę 828 tysięcy złotych. Przebudowany zostanie odcinek o długości prawie pół kilometra. Jak poinformował zastępca burmistrza Janusz Stasiak, zniszczone płyty ażurowe zastąpi kostka brukowa o grubości około ośmiu centymetrów. Po zewnętrznej stronie wąwóz zostanie zabezpieczony płytami ażurowym. Ułożone zostaną także krawężniki betonowe, które przy posesjach będą odpowiednio obniżone.

Miasto postanowiło rozszerzyć zakres inwestycji o dodatkowe, ważne zadanie. – Za środki własne planujemy uzbrojenie drogi w kanalizację – częściowo grawitacyjną, a częściowo z przepompownią, pompującą wodę opadową do góry w kierunku kolektora przy ulicy Czachowskiego. Ogromna ilość wody, która w czasie deszczy nawalnych płynie drogą z góry na dół, jest problemem znacznie utrudniającym życie mieszkańcom tej ulicy i wszystkim, którzy tędy przejeżdżają. Dlatego postanowiliśmy dołożyć do otrzymanych funduszy drugie tyle, aby można było zrobić kanalizację burzową – wyjaśnił Janusz Stasiak.

Radna Agnieszka Frańczak-Szczepanek zaznaczyła, że remont ulicy Rokitek jest inwestycją, o którą sandomierzanie upominali się już od dawna. – Płyty ażurowe zostały położone jeszcze w latach 90. Nasilenie ruchu samochodowego doprowadziło do tego, że wymagają one już wymiany – dodała radna.

Jak przekazał podczas piątkowej konferencji prasowej poseł Marek Kwitek, samorządy powiatu sandomierskiego otrzymają na zabezpieczenie wąwozów lessowych w sumie 5 milionów 62 tysiące złotych. Pieniądze umożliwią wykonanie 14 remontów.

Gmina Dwikozy dostała 1 milion 120 tysięcy złotych na przebudowę wąwozu na odcinku Stare Kichary – Romanówka, a także w Winiarkach i Nowym Kamieniu. Gmina Klimontów za 782 tysięcy złotych będzie mogła wykonać prace w wioskach Rybnica, Beradz i Górki. Gmina Obrazów będzie realizować dwie inwestycje za kwotę 424 tysięcy złotych na odcinku Lenarczyce – Radoszki oraz w Głazowie. W Zawichoście planowana jest przebudowa ulicy Górki. Tamtejszemu samorządowi przydzielono na ten cel 484 tysięcy złotych.

Fundusze, kwotę 1 miliona 424 tysięcy złotych, otrzymał również powiat sandomierski na remont swoich dróg: Pielaszów – Daromin w gminie Wilczyce, w Faliszowicach w gminie Samborzec, w Starym Garbowie w gminie Dwikozy, a także w Nawodzicach w gminie Klimontów.

Poziom dofinansowania z budżetu państwa wynosi do 80 procent. Inwestycje mają być zrealizowane w tym roku.

Więcej na ten temat będzie można przeczytać w „Tygodniku Nadwiślańskim”.

 

3 komentarze