Sandomierscy radni wracają do apelu w sprawie obrony praw kobiet

1

W czasie sesji zaplanowanej na środę, 2  grudnia Rada Miasta ma przyjąć “Apel w sprawie poszanowania praw kobiet”. Będzie to drugie podejście radnych do zajęcia stanowiska wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów  aborcyjnych.     

Przypomnijmy, radni mieli przyjąć apel w czasie sesji nadzwyczajnej, która została zwołana na 16 listopada. Sesja jednak się nie odbyła, ponieważ większość osób, które podpisały się pod wnioskiem o jej zwołanie, wycofało swoje poparcie. Przewodniczący rady Wojciech Czerwiec i burmistrz Marcin Marzec przyznali, że wywierano na nich presję. Mowa była wręcz o szantażu. Burmistrz w wydanym oświadczeniu  napisał o naciskach ze strony  parlamentarzystów i przedstawicieli Kościoła.

Inicjatorzy przyjęcia apelu podkreślają, że chcą wyrazić w ten sposób sprzeciw wobec  “drastycznego ograniczenia praw kobiet, jakie nastąpiło 22 października na mocy wyroku „Trybunału Konstytucyjnego”. Stwierdzenie przez ten organ niezgodności z Konstytucją RP przepisów, które umożliwiają przerywanie ciąży z powodów embriopatologicznych, określili jako “niedopuszczalne i haniebne” oraz jako przejaw łamania praw człowieka.

Zobacz także:
– Mroźny poranek w Sandomierzu dał takie efekty! [zdjęcia]
– Niesamowite zachody słońca nad Jeziorem Tarnobrzeskim. To trzeba zobaczyć! [zdjęcia]
– Tarnobrzeg. Przyszła do szpitala po pomoc, znalazła śmierć [W najnowszym numerze]

“Rozstrzygnięcie „Trybunału Konstytucyjnego”, w którym zasiadają sędziowie wybrani z naruszeniem prawa, to skandaliczny zamach na wolność, konstytucję, niezbywalne prawa polskiego społeczeństwa. To drastyczne odebranie kobietom prawa do samostanowienia, do decydowania o własnym ciele, zdrowiu i życiu. Nie możemy przejść obojętnie nad tym, że ten okrutny wyrok zapadł w czasie pandemii wirusa Sars- COV-2, skutecznie paraliżując możliwość wyraźnej społecznej odpowiedzi na tę decyzję”   – to fragment apelu.

Środowa sesja Rady Miasta została zwołana w normalnym trybie. W porządku  obrad są również inne uchwały. Sesja odbędzie się w formie wideokonferencji. Rozpocznie się o godzinie 12.

Udostępnij
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
usa
1 miesiąc temu

wspaniale miasto i mali klotliwi ludzie