reklama
reklama
Sandomierska biblioteka w nowej odsłonie. W weekend zaprasza mieszkańców na ciekawe wydarzenia i wspólne świętowanie [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
czwartek, 6 października
reklama

Sandomierska biblioteka w nowej odsłonie. W weekend zaprasza mieszkańców na ciekawe wydarzenia i wspólne świętowanie [zdjęcia]

0
1 z 8

Miejska Biblioteka Publiczna imienia Jana Długosza w Sandomierzu zmieniła się nie do poznania – jest tam przestronnie, nowocześnie i bardzo ładnie. W piątek odbyło się oficjalne otwarcie książnicy. Przez cały weekend na czytelników czekają niespodzianki. Wydarzenia wpisują się w obchody jubileuszu 115-lecia placówki.

Siedziba biblioteki przy ulicy Parkowej została gruntownie przebudowana i powiększona o dodatkową kondygnację. Zyskała 500 metrów kwadratowych powierzchni. Jak podkreślił dyrektor Wojciech Dumin, teraz jest to obiekt spełniający oczekiwania sandomierzan, na miarę XXI wieku. – Dzięki dodatkowej przestrzeni zbiory przechowywane wcześniej w magazynach czy piwnicach, również w kiepskich warunkach, mogą być wyeksponowane na wszystkich kondygnacjach. Poszczególne działy mają teraz oddzielne pomieszczenia. Zyskały je także kolekcje książek podarowane przez Zbigniewa Kabatę i Janusza Kamockiego – powiedział Wojciech Dumin.

Przestronna jest teraz znajdująca się na parterze wypożyczalnia dla dorosłych. Kolorowo i przytulnie jest w zlokalizowanym po sąsiedzku oddziale dla dzieci. Novum w książnicy jest sala konferencyjna, gdzie będą się odbywać spotkania literackie oraz inne wydarzenia kulturalne.

W bibliotece swoją siedzibę mają: Dyskusyjny Klub Książki, Klub Miłośników Sandomierza oraz redakcja „Sandomierzanina”. W książnicy mieści się również Stara Zecernia ze sprzętem z połowy XX wieku i czcionkami z minionego stulecia. W ostatnim czasie trafiła tam także gilotyna do cięcia papieru z 1905 roku. W tym swoistym muzeum będą się odbywać lekcje biblioteczne dla dzieci i młodzieży na temat dawnego drukarstwa. W przyszłości zaś ma tam być stworzona wystawa poświęcona historii druku.

Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – przy wejściu znajduje się podjazd, wewnątrz jest winda.

Barbara Rożek, wieloletnia dyrektor biblioteki, poprzedniczka Wojciecha Dumina podkreśliła, że przebudowa jest efektem długich starań. Trwały one od 1993 roku. Przez kilka lat inwestycję blokował sprzeciw konserwatora zabytków.  – Cieszę się, że wreszcie udało się doprowadzić te starania do finału. Różnica jest ogromna. Przestrzeń jest większa, są odpowiednie warunki do przechowywania zbiorów. Cenne zbiory trzeba hołubić. Trzeba o nie dbać. Bibliotekarz musi pamiętać, że na pierwszym miejscu jest książka, na drugim czytelnik, a potem on sam  – zaznaczyła Barbara Rożek.

Małgorzata Chrzelest pracująca w wypożyczalni dla dorosłych przyznała, że bibliotekarze długo czekali na tak dobre warunki. Zmiany oczekiwali również czytelnicy. – Są wreszcie dobre warunki do przechowywania książek. W budynku jest przestrzeń i świeżość. Zainteresowanie naszą siedzibą po przebudowie jest ogromne. Otrzymywaliśmy mnóstwo telefonów od czytelników. Wiele osób zatrzymywało nas na ulicy, aby zapytać, kiedy biblioteka zostanie ponownie otwarta. Niektórzy, przechodząc obok, zaglądali do nas. Wszyscy są zachwyceni. Teraz musimy sobie życzyć tego, aby trafiło do nas jak najwięcej nowości. Biblioteka nie będzie przyciągać czytelników, jeśli nie będzie oferować nowości – mówiła Małgorzata Chrzelest.

Podczas remontu zagospodarowany został teren przy książnicy. Teraz będzie to miejsce różnych wydarzeń. Tam w piątkowe popołudnie odbyło się oficjalne otwarcie placówki z udziałem władz miasta, przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, okolicznych książnic oraz innych instytucji i stowarzyszeń. Wśród gości był poprzedni burmistrz Jerzy Borowski, który rozpoczął starania o rozbudowę obiektu przy ulicy Parkowej. Po uroczystości odbył się koncert zespołu Plateau, który wystąpił ze swoimi wersjami utworów Marka Grechuty.

Na sobotę zaplanowane jest spotkanie z pisarką Marią Paszyńską, a w niedzielę z czytelnikami spotka się Alek Rogoziński. Wstęp na te wydarzenia jest bezpłatny. Można również zwiedzać budynek.

Przebudowa biblioteki kosztowała 4,9 miliona złotych. Miasto otrzymało na ten cel unijne dofinansowanie w kwocie 3,5 miliona złotych, z czego 300 tysięcy złotych przeznaczono na wyposażenie.

na zdjęciu głównym: Wstęgę przecina dyrektor Wojciech Dumin; obok Barbara Rożek, Małgorzata Rudnicka, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach i burmistrz Marcin Marzec.

1 z 8

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.