reklama
reklama
Sandomierski szpital świętuje jubileusz [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
czwartek, 6 października
reklama

Sandomierski szpital świętuje jubileusz [zdjęcia]

0

Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego obchodzi 40-lecie funkcjonowania w siedzibie przy ulicy Zygmunta Schinzla. Dzisiejsza uroczystość jubileuszowa była okazją do przypomnienia wielowiekowych tradycji szpitalnictwa w Sandomierzu, a przede wszystkim do uhonorowania pracowników służby zdrowia. Zaproszeni goście podkreślali zgodnie, że lecznica prężnie się rozwija.

Uroczystość rozpoczęła msza święta w bazylice katedralnej. Po niej zabrani, wśród nich przedstawiciele władz i instytucji współpracujących ze szpitalem oraz jego pracownicy, przeszli do Zamku Królewskiego. Gratulacje na ręce dyrekcji lecznicy i podziękowania dla personelu przekazali między innymi: wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, członek zarządu województwa Marek Jońca, Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia oraz burmistrzowie i wójtowie.

Na pracowników służby zdrowia czekały również medale i odznaczenia. Złotym Krzyżem Zasługi została uhonorowana Małgorzata Jurczyk-Stachyra. Srebrny Krzyż Zasługi został przyznany Małgorzacie Surowiec i Markowi Kosowi, natomiast brązowy otrzymali Renata Mirowska-Masternak i Mirosław Wiater. Wręczono także Odznaki Honorowe Ministra Zdrowia „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia”. Sam szpital przygotował okolicznościowe medale.

W czasie oficjalnej uroczystości przedstawiona została działalność lecznicy, przypomniano również dzieje szpitalnictwa w mieście, sięgające końca XIII wieku. Wówczas kasztelan krakowski Żegota sprowadził do Sandomierza Kanoników Regularnych Świętego Ducha de Saxia i ufundował dla nich w pobliżu murów miejskich, przy Bramie Opatowskiej, kościół, klasztor i szpital pod wezwaniem Świętego Ducha. Lecznica funkcjonowała w tym miejscu do 1982 roku. Równo cztery dekady temu przeprowadziła się do nowego pięciokondygnacyjnego budynku przy ulicy  Zygmunta Schinzla. W 1990 roku został dobudowany pawilon specjalistyczny, w którym działa neurologia, neurochirurgia, reumatologia, ortopedia i psychiatria. Przed rokiem oddano nowy obiekt dla Centrum Zdrowia Psychicznego.

Ostatnie miesiące są bardzo dobre dla szpitala pod względem inwestycyjnym. Zyskał on między innymi nowoczesne pracownie RTG, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Realizowane są kolejne przedsięwzięcia.

Obecnie prowadzona jest wymiana wind w pawilonie specjalistycznym. Niebawem rozstrzygnięty zostanie przetarg na termomodernizację budynków zaplecza. Ogłaszamy również kolejny – na instalację mammografu – poinformował dr n. med. Marek Kos, dyrektor szpitala.

Słów uznania nie szczędziła lecznicy Małgorzata Kiebzak. Zaznaczyła, że jest to jeden z najlepszych szpitali powiatowych w województwie, który w ostatnim czasie bardzo prężnie się rozwija.

Życzyłabym sobie, aby we wszystkich szpitalach było podobnie. Widać zaangażowanie dyrektora w pozyskiwanie nowych kontraktów. Lecznica ma, na tle innych szpitali powiatowych, bardzo duże wykonanie kontraktu. Jest ono największe w Świętokrzyskiem. Bez wątpienia duża rola w tym nowego menedżera oraz załogi, która razem z nim podejmuje trud, a także starosty, który zabiega o różnego rodzaju środki pozwalające na rozwój placówki – powiedziała szefowa świętokrzyskiego NFZ.

Małgorzata Kiebzak podkreśliła, że Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego, jako pierwsza lecznica w województwie, uruchomił Centrum Zdrowia Psychicznego. Jest to, jak stwierdziła, placówka wzorowa.

W sandomierskim szpitalu działają 24 oddziały. Znajduje się tam 489 łóżek na oddziałach stacjonarnych i 52 na dziennych. Placówka zatrudnia 1110 osób, wśród nich około 200 lekarzy.

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.