Sandomierskie muzeum walczy o granty na inwestycje

0

Sandomierz. Muzeum Okręgowe wystąpiło do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o granty na najpilniejsze inwestycje w Zamku.

Pierwszy z wniosków dotyczy inwestycji, której koszt oszacowano na niespełna 200 tys. zł, przy 10 procentowym wkładzie własnym muzeum. Celem zadania jest remont dachu i systemu odwodnienia Zamku. Remont obejmuje zwłaszcza naprawę wykończeń blacharskich i poszycia dachowego oraz poprawę szczelności połaci. Niezbędna jest też naprawa instalacji odgromowej. Planowany remont stanowi fragment większych, niezbędnych inwestycji w obiekcie, służących poprawie warunków przechowywania i eksponowania muzealiów. Mowa tu chociażby o przebudowie systemu wentylacji.

Drugi wniosek do ministerstwa opiewa na znacznie wyższą, bo aż o prawie 1,6 mln zł, kwotę. Przy czym wkład własny do planowanych inwestycji to blisko 170 tys. zł. Muzeum chce pozyskać grant na przywrócenie funkcjonalności piwnic, które znajdują się pod zamkowym dziedzińcem. Planowane są wykonanie ich sklepień oraz izolacji fundamentów, a także remont elewacji wschodniej Zamku, co ma na celu zatrzymanie destrukcji najbardziej reprezentacyjnej ściany obiektu. (jż)

Podziel się:

Komentarze są wyłączone.