Wystawa fotografii Magdaleny Rej w Sandomierskim Centrum Kultury - Tygodnik Nadwiślański
środa, 29 czerwca
reklama

Wystawa fotografii Magdaleny Rej w Sandomierskim Centrum Kultury

0

Od piątku, 10 grudnia w Sandomierskim Centrum Kultury będzie można oglądać wystawę fotografii autorstwa Magdaleny Rej zatytułowaną „Zwielokrotnienie -2021”.

Autorka mówi, że fotografie prezentowane na wystawie są efektem poszukiwania inspiracji i próbą wyrażania siebie.

– Przyglądając się twarzom, próbujemy poznać innego człowieka, a także – poprzez porównanie – zmierzyć się z własną tożsamością. Popularność autoportretów również wynika z tej potrzeby autorefleksji, określenia swojego ja w stosunku do »innego«, na którego patrzymy z zewnątrz, nawet, gdy bywa to nasze własne lustrzane odbicie – podkreśla Magdalena Rej.

inspiracją była dla autorki fotograficzna twórczość Cindy Sherman. Artystka, komponując kadry z nieistniejących filmów, wcielała się w różne postaci, tworząc cykl stereotypowych przedstawień kobiet w amerykańskich filmach klasy B. Prowadzi ona tu swoją własną grę z rolami społecznymi, przypisywanymi kobietom w patriarchalnym społeczeństwie Ameryki lat 50. i 60., upodabniając się do nich i w pewnym sensie je parodiując.

– W swoim projekcie poszłam śladami Cindy Sherman i spróbowałam przyjrzeć się obrazowi kobiet, przedstawianych w polskich i zagranicznych filmach. Starałam się sięgnąć do szerokiego i zróżnicowanego spektrum filmowych bohaterek, stąd w mojej pracy prezentuję kobiety z bardzo różnych środowisk i epok, przedstawionych także odmiennymi środkami filmowymi. Odmiennie od Sherman, wzorowałam się tu na prawdziwych filmach i kreacjach aktorskich. Choć w swoich fotografiach starałam się możliwie wiernie upodobnić do wybranych postaci, nie traktowałam swojej roli, jako biernego powielania filmowych schematów. Było to dla mnie doświadczenie umożliwiające podjęcie dialogu nie tylko z bohaterkami filmowymi, ale i z samą sobą – kontynuuje autorka wystawy.

Magdalena Rej jest absolwentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2017 roku obroniła dyplom artystyczny w pracowni dr hab. prof. UR Jana Maciucha oraz dr Krzysztofa Pisarka pt. „Twarz zwielokrotniona – w poszukiwaniu nowej narracji” otrzymując tytuł magistra sztuki. Uzyskała również Dyplom Uznania Rektora dla jednego z najlepszych absolwentów Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2017 roku pracuje w Sandomierskim Centrum Kultury na stanowisku grafika komputerowego, a od 2020 roku w Urzędzie Miejskim w Sandomierzu. Zajmuje się grafiką projektową i fotografią. Obecnie kontynuuje projekt fotograficzny rozpoczęty w ramach pracy magisterskiej.

Wystawę w Iluzjon Art Cafe przy Sandomierskim Centrum Kultury (Rynek 25/26) będzie można oglądać do 6 grudnia.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.