Sandomierz. Artysta wrócił do miasta i zaprezentował nową wystawę [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański

Sandomierz. Artysta wrócił do miasta i zaprezentował nową wystawę [zdjęcia]

0

Akwarele Jurija Sulimowa prezentowane są w Iluzjon Art Cafe w Sandomierzu. Większość prac powstała podczas ostatniego pobytu artysty na Krymie. Pandemia koronawirusa zatrzymała go tam na czas dużo dłuższy niż planował.

Akwarele przedstawiają martwą naturę oraz pejzaże, głównie krymskie. Jurij Sulimow zaplanował pobyt w rodzinnych stronach jak zwykle na trzy lub cztery miesiące, jednakże obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią sprawiły, że pozostał tam ponad rok, nie miał bowiem jak wrócić do domu w Sandomierzu.

 – Nigdy dotąd nie zdarzyło mi się opuścić Sandomierz na tak długi czas. Przebywając na Krymie, rozpocząłem prace nad serią akwareli. Jeździłem na plenery. Podtrzymywało mnie to na duchu. Ten okres coś we mnie zmienił. Widać to w niektórych pracach. Są one utrzymane są w innej niż wcześniejsze manierze, są mniej tradycyjne – mówił artysta podczas piątkowego wernisażu.

O cechach charakterystycznych twórczości Jurija Sulimowa opowiadał krytyk i malarz Tomasz Staszewski. – John Ruskin, angielski artysta i krytyk sztuki powiedział, że akwarela jest najpiękniejszą ze wszystkich sztuk, ale jest ona również bardzo trudna do opanowania, ponieważ wyklucza wszelkie poprawki. Jurij Sulimow operuje akwarelą w sposób niezwykle śmiały. Ponadto ma po mistrzowsku opanowany rysunek – podkreślił Tomasz Staszewski.

Radość z powrotu twórcy do Sandomierza wyrazili uczestniczący w otwarciu wystawy: Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza, Tomasz Huk, przewodniczący Rady Powiatu i starosta Marcin Piwnik. – Juriju, jesteś dla nas dobrem kultury, a dla Sandomierza i tutejszej starówki wartością dodaną. Brakowało nam ciebie i twoich wystaw – zwrócił się do artysty starosta.

Jurij Sulimow poinformował, że teraz pracuje nad serią prac olejnych przedstawiających nadwiślański bulwar w Sandomierzu. Udziela również lekcji malarstwa młodym adeptom sztuki.

Wystawa w Iluzjon Art Cafe przy Rynku Starego Miasta będzie pokazywana do końca sierpnia. Przygotowało ją Sandomierskie Centrum Kultury.

 Julij Sulimow urodził się w 1952 roku w Teodozji na Krymie. Po nauce w Szkole Sztuk Plastycznych, najpierw w swoim rodzinnym mieście, a następnie w liceum w Symferopolu, podjął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Kijowie. Po ich ukończeniu wrócił do rodzinnego miasta, by utworzyć tam swoją pierwszą pracownię malarską oraz uczyć w szkole, w której sam był uczniem. W tym czasie został członkiem Związku Ukraińskich Artystów Malarzy. W 1994 roku Sulimow opuścił Ukrainę i osiedlił się w Sandomierzu. Po pewnym czasie otrzymał obywatelstwo polskie. W 2001 roku wstąpił do Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP). W 2004 roku został członkiem Stowarzyszenia Artystów Francuskich. Od 2004 roku twórca jest członkiem Jury Międzynarodowego Festiwalu Rysunku Dzieci we Lwowie.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź