Sandomierz. Atrakcje na powitanie wakacji [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański

Sandomierz. Atrakcje na powitanie wakacji [zdjęcia]

0

Gry i zabawy, różnorodne pokazy oraz koncerty zostały przygotowane dla sandomierzan i turystów na powitanie wakacji. Uczestnicy imprezy mogli również poznać organizacje społeczne działające w Królewskim Mieście oraz włączyć się do akcji pomocy dla Bartusia Przychodzkiego.

Miejscem weekendowych atrakcji był dziedziniec Zamku Królewskiego. Sobotniemu piknikowi rodzinnemu towarzyszył doroczny, siódmy już Festiwal Organizacji Pozarządowych. Swoje stoiska przygotowało około dziesięciu sandomierskich stowarzyszeń. Zainteresowani mogli zapoznać się z ich działalnością i zasięgnąć porad. Diabetycy oferowali pomiary poziomu cukru we krwi, amazonki mówiły o profilaktyce raka piersi, a panie z Sandomierskiego Szlaku Jabłkowego częstowały wegetariańskimi przysmakami.

Na festiwal połączony z piknikiem rodzinnym zaprosiliśmy wszystkie nasze stowarzyszenia. Niestety, z powodu nie najlepszej aury, gościmy tylko część organizacji. Prezentują one bardzo różny profil działalności. Jest również Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminne Biuro Spisowe – poinformowała Agata Król, naczelniczka Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędzie Miejskim w Sandomierzu.

W Sandomierzu działa około 30 organizacji społecznych. Jak podkreślił Janusz Stasiak, zastępca burmistrza, ich rola jest nie do przecenienia. – Od dawna wiadomo, że miarą rozwoju społeczeństwa obywatelskiego jest liczba organizacji pozarządowych przypadających na liczbę mieszkańców. Pełnią one bardzo ważną rolę społeczną, ponieważ z reguły odnoszą sukcesy w dziedzinach, w których nie zawsze radzi sobie administracja rządowa czy samorządowa – mówił Janusz Stasiak. – Organizacje te działają bowiem w swoich środowiskach, lepiej znają ich problemy, związane na przykład z niepełnosprawnością czy wykluczeniem społecznym. Z punktu widzenia władzy samorządowej takie organizacje są na wagę złota. 

Na dziedzińcu byli Agnieszka i Łukasz Przychodzcy, rodzice kilkumiesięcznego Bartłomieja, cierpiącego na rdzeniowy zanik mięśni. Sandomierzanie przypominali uczestnikom imprezy o trwającej zbiórce pieniędzy na leczenie ich dziecka. Rozstrzygnięty został, ogłoszony przez Sandomierskie Centrum Kultury, konkurs plastyczny “9 milionów serc dla Bartusia – Dobro Powraca”. Laureaci otrzymali nagrody.

W niedzielę pod hasłem “YouthFest”, czyli “Festiwal Młodych” odbywały się animacje dla najmłodszych, między innymi zabawy z bańkami mydlanymi oraz konkursy i pokazy.

W pierwszym i drugim dniu imprezy nie zabrakło koncertów. Na scenie prezentowali się podopieczni sandomierskich instytucji kultury oraz zaproszeni goście– zespół Jaśmin i Agata Gałach oraz Reggaeside.

                

Udostępnij

Zostaw odpowiedź