Sandomierz. Budynek urzędu pokryły rusztowania. Zabytkowy gmach wypięknieje - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 28 listopada
kondolencje
reklama

Sandomierz. Budynek urzędu pokryły rusztowania. Zabytkowy gmach wypięknieje

0

Elewacja siedziby Urzędu Miejskiego w Sandomierzu zostanie odnowiona. Jak tłumaczą urzędnicy, prace są konieczne, ponieważ z budynku dawnego klasztoru dominikanów odpadają już całe płaty tynku.

Główny budynek urzędu jest obiektem zabytkowym. Wchodzi w skład zespołu wpisanego przez prezydenta na listę Pomników Historii. Jest to wizytówka miasta. Dotychczasowy wygląd – ubytki w gzymsie i odchodząca z tynku farba – na pewno nie przystoi królewskiemu miastu. Dlatego podjęliśmy decyzję o wykonaniu remontu – powiedział Piotr Wójtowicz, naczelnik Wydziału Inwestycji, Promocji i Rozwoju w magistracie.

Prace już ruszyły. Budynek pokryły rusztowania. Najpierw z murów usunięta zostanie warstwa emulsji i zniszczone tynki, następnie cała elewacja zostanie oczyszczona przy użyciu myjki wysokociśnieniowej. Zmurszałe i luźne cegły zostaną usunięte, a ubytki przemurowane nowymi na zaprawie renowacyjnej. Uzupełnione zostaną również ubytki w tynku. Elewacja będzie pomalowana farbą o właściwościach hydrofobowych i paroprzepuszczalnych, tzw. „oddychających”. Renowacji zostaną poddane również elementy dekoracyjne, kamienny cokół oraz schody.

Pojawiła się propozycja, aby przy okazji remontu wymienić również drzwi wejściowe do urzędu. To ważne nie tylko ze względów estetycznych, przez obecne drzwi z budynku ucieka duża ilość ciepła – dodał Piotr Wójtowicz.

Roboty prowadzone są w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków. Inwestycja ma być wykonana do 15 listopada. Będzie kosztować prawie 303 tysiące złotych.

Gmach, w którym mieści się magistrat stanowi przekształcone skrzydło południowe, jedyne ocalałe, dawnego czworobocznego klasztoru z około połowy XVII wieku. Budynek poklasztorny został przebudowany po 1870 roku i ponownie w XX wieku. Siedzibą urzędu jest od około 20 lat.

 

 

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.