reklama
Sandomierz. Cytomammobus i uczestnicy niezwykłego rajdu na nadwiślańskim bulwarze - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 16 sierpnia
reklama

Sandomierz. Cytomammobus i uczestnicy niezwykłego rajdu na nadwiślańskim bulwarze

0

Cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii będzie w środę, 4 sierpnia w Sandomierzu. Centrum zachęca panie do skorzystania z bezpłatnych badań. Tego samego dnia do miasta dotrze Onko Tour, czyli wyjątkowy rajd rowerowy pacjentów. 

Cytomammobus będzie stacjonował na Bulwarze imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego między godziną 10 a 16. W tym samym czasie dostępne będzie tam również stoisko Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Zainteresowani będą mogli także porozmawiać z uczestnikami rajdu pod nazwą Onko Tour. Ten zdrowy peleton wyruszył 2 sierpnia z Rzeszowa, metą będą Kielce – 7 sierpnia. Na całej tegorocznej trasie uczestnicy zachęcają mieszkańców do profilaktyki. Poprzez pozytywną energię i doświadczenie udowadniają, że rak to diagnoza, a nie wyrok. – Tak naprawdę sam możesz zadbać o swoje życie poprzez aktywność, zdrowe odżywianie, badania kontrolne stosowne do wieku czy pozytywne nastawienie. Sama świadomość profilaktyki, jeśli choroba nowotworowa zagościła już w rodzinie stanowi podstawę świadomego życia – mówi Katarzyna Gulczyńska prezeska Fundacji „Pokonaj raka”.

Do zespołu Onko Tour dołączyli pracownicy Biura Rzecznika Praw Pacjenta. Podczas spotkań na trasie pacjenci będą mieli możliwość osobistej rozmowy z ekspertami biura. Onko Tour to jedyny rajd rowerowy trasą Green Velo w Polsce, w którym biorą udział pacjenci onkologiczni oraz przedstawiciele urzędu związanego z ochroną zdrowia.

Wśród cyklistów jest również Cyber Marian, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich youtuberów, który uczestnicząc w Rajdzie Dakaru, jego część przebył na rowerze „Wigry”.

5 sierpnia w godzinach od 9 do 12 Onko Tour spotka się z mieszkańcami Obrazowa, przy Ośrodku Pomocy Społecznej.

Bezpłatna mammografia – zgodnie z Programem Profilaktyki Raka Piersi – jest przeznaczona dla kobiet w wieku 50 – 69 lat. Badanie należy wykonywać co dwa lata.

Z bezpłatnego badania cytologicznego, na zasadach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, mogą skorzystać panie w wieku 25-59 lat. Zgodnie z wytycznymi programu cytologię należy powtarzać co trzy lata.

Na badanie należy zabrać ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod numerem: 661 911 300.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.