Sandomierz. Nowoczesny rezonans już w szpitalu - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 26 czerwca
reklama

Sandomierz. Nowoczesny rezonans już w szpitalu

0

Do Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu dotarł dzisiaj (we wtorek, 24 maja) nowy rezonans magnetyczny. Urządzenie rozpocznie pracę już niebawem.

Rozpoczął się montaż rezonansu w przygotowanym na ten cel pomieszczeniu.

– To nowoczesne urządzenie, bezpieczniejsze i szybsze od dotychczas używanego. Jest większe, dzięki czemu badanie będzie bardziej komfortowe dla pacjenta – powiedział dr n. med. Marek Kos, dyrektor sandomierskiego szpitala.

Z badań wykonywanych na tym nowoczesnym aparacie pacjenci będą mogli korzystać za kilka lub kilkanaście tygodni. Termin uzależniony jest przede wszystkim od tego, ile będą trwały procedury odbiorowe.

Cała inwestycja, czyli zakup i instalacja urządzenia oraz adaptacja pomieszczeń na nową pracownię, będzie kosztowała 4,5 miliona złotych, z czego 3,2 miliona złotych stanowią środki z rezerwy premiera, 800 tysięcy złotych przekazał powiat, natomiast pół miliona złotych to wkład własny lecznicy.

Używany do tej pory rezonans został sprzedany. Miał on, jak podkreślił starosta sandomierski Marcin Piwnik, już 12 lat, był wyeksploatowany i ulegał awariom. W 2020 roku wykonano na nim około 4300 badań, a w następnym już ponad 6100. – To duży wzrost. Przybyło przede wszystkim badań ambulatoryjnych. Nowe urządzenie pozwoli robić jeszcze więcej badań, ponieważ będzie pracować szybciej – dodał dyrektor Kos.

Teraz do dyspozycji pacjentów jest rezonans mobilny, znajdujący się obok budynku szpitala.

 

 

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.