Sandomierz. Duże remonty w budynkach "czwórki". Prace pochłoną prawie 8 milionów złotych - Tygodnik Nadwiślański
reklama

Sandomierz. Duże remonty w budynkach “czwórki”. Prace pochłoną prawie 8 milionów złotych

0

Uczniowie nie będą już zimą marzli na lekcjach, spadną rachunki za ciepło i energię elektryczną, budynki zyskają również pod względem estetycznym. Dwa obiekty należące do Szkoły Podstawowej numer 4 imienia Jarosława Iwaszkiewicza w Sandomierzu przejdą termomodernizację. W poniedziałek władze miasta podpisały umowy na realizację inwestycji.

Remont czeka budynek „czwórki” przy ulicy Adama Mickiewicza, w którym uczą się najmłodsze dzieci oraz przy ulicy Leona Cieśli, z którego korzystają klasy IV-VIII. Zakres zaplanowanych prac w obu obiektach jest podobny. Będzie to ocieplenie ścian i stropodachów, wymiana okien i drzwi oraz wymiana instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody. Zmodernizowane zostanie oświetlenie – dotychczasowe zostanie zastąpione przez energooszczędne, ledowe. Na budynkach pojawią się panele fotowoltaiczne. Ponadto zamontowana zostanie instalacja odgromowa. Dodatkowo w szkole przy ulicy Leona Cieśli, w sali gimnastycznej, zainstalowana zostanie wentylacja mechaniczna oraz wyremontowane zostaną schody zewnętrzne.

Jak podkreślił Mieczysław Dygas, dyrektor “czwórki”, prace są konieczne. W budynku, w którym uczą się starsze klasy, instalacja ciepłownicza nie była wymieniana od początku istnienia szkoły, czyli od 1985 roku. Stare rury nie raz już pękały, wskutek czego zalewane były pomieszczenia. Fatalnie wygląda elewacja, zwłaszcza od strony ulicy Zielnej.

Od lat problemem w okresie zimowym jest panująca w szkole niska temperatura, przede wszystkim w części sportowej. Remont jest konieczny, aby uczniowie nie marzli i żeby szkoła wyglądała tak, jak placówka na miarę XXI wieku. Dzięki inwestycji dzieci będą uczyły się w szkole nowoczesnej i świetnie wyglądającej. Mamy nadzieję, że dzięki lepszym warunkom będą osiągały dobre wyniki – powiedział Mieczysław Dygas.

Mimo prowadzonego remontu, nauka w Szkole Podstawowej numer 4 ma się odbywać normalnie. Dyrektor zaznaczył, że rodzice i dzieci zostaną uprzedzeni o rozpoczynających się pracach. Ich harmonogram zostanie ustalony w taki sposób, aby były jak najmniej uciążliwe.

Po raz pierwszy podchodzimy w sposób kompleksowy do remontu szkół i wykonujemy go za tak duże kwoty. Co ważne, inwestycje będą realizować miejscowe firmy, z Sandomierza i Tarnobrzega – zaznaczył burmistrz Marcin Marzec.

Remont budynku przy ulicy Adama Mickiewicza będzie kosztował 3,4 miliona złotych, natomiast tego przy Leona Cieśli prawie 4,5 mln złotych. Na zadania te miasto pozyskało 75 procent dofinansowania ze środków unijnych. Inwestycje są  częścią rewitalizacji Sandomierza.

Remonty potrwają do połowy sierpnia przyszłego roku.

 

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.