Sandomierz. Dzików coraz więcej. Mieszkańcy boją się o swoje bezpieczeństwo - Tygodnik Nadwiślański
reklama

Sandomierz. Dzików coraz więcej. Mieszkańcy boją się o swoje bezpieczeństwo

1

 – Boimy się wyjść z domu. Dziki wchodzą na podwórka i do ogródków – mówią mieszkańcy osiedla Kamień Plebański w Sandomierzu. O rozwiązanie problemu apelują od dawna. Bezskutecznie. W środę, 8 września z inicjatywy radnych Marka Strugały i Marcina Świerkuli odbyło się spotkanie, na które zaproszono również łowczych i przedstawicieli miasta.

Mieszkańcy Kamienia Plebańskiego twierdzą, że problem związany z obecnością zwierząt jest coraz poważniejszy. – Dzików jest bardzo dużo. Kiedyś widywało się pięć, sześć, a teraz spotyka się nawet 20. Wchodzą na podwórka i do ogródków. Niszczą ogrodzenia i uprawy. To nie my odstraszamy dziki, a one nas – mówiła jedna z uczestniczek spotkania.

Sandomierzanie boją wychodzić z domów. Niepokoją się zwłaszcza o dzieci.

300-metrowy odcinek drogi, przy której mieszkam, znajduje się w wąwozie. Rano i wieczorem nie da się nim spokojnie przejść ze względu na dziki – opowiadała jedna z kobiet.

Uczestnicy spotkania zarzucili lokalnym władzom bezczynność. Zaznaczali, że od kilku już lat interweniują w sprawie zwierząt. Piszą do burmistrza, starosty, straży miejskiej, policji i kół łowieckich. Jedynym krokiem, jaki podjęto do tej pory była zorganizowana dwa lata temu akcja płoszenia zwierząt. Okazała się jednak nieskuteczna.

Rafał Bąk, łowczy okręgowy z Polskiego Koła Łowieckiego w Tarnobrzegu tłumaczył, że teren Sandomierza jest wyłączony z gospodarki łowieckiej, nie można zatem prowadzić tam polowań. Niedawno jednak zmieniły się przepisy i możliwe jest wykonywanie odstrzałów sanitarnych. Myśliwi skorzystają z takiej możliwości.

Adam Piskor ze Straży Miejskiej, reprezentujący na spotkaniu burmistrza, obiecał natomiast, że postara, by jak najszybciej usunięte zostały znajdujące się w okolicy trzcinowiska. Ma to spowodować, że zwierzęta przeniosą się w inne miejsce.

Więcej na ten temat w następnym wydaniu „Tygodnika Nadwiślańskiego”.

Udostępnij

Jeden komentarz

  1. Ja cię kręcę na

    Nie mogą sobie z takim problemem poradzić. Odstrzał w najbliższym czasie i po problemie.