Sandomierz, gmina Zawichost. Mieszkańcy powiatu oddadzą hołd powstańcom styczniowym - Tygodnik Nadwiślański
piątek, 20 maja
reklama

Sandomierz, gmina Zawichost. Mieszkańcy powiatu oddadzą hołd powstańcom styczniowym

0

W najbliższą sobotę i niedzielę, 22 i 23 stycznia w powiecie sandomierskim odbędą się obchody 159. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

Rozpoczną się one w Czyżowie Szlacheckim w gminie Zawichost. W sobotę o godzinie 13.30 na tamtejszym cmentarzu na grobach powstańców Jadwigi Prendowskiej, Jadwigi Świątkiewiczowej i Antoniego Szelągiewicza zostaną złożone wiązanki kwiatów. Następnie w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych i św. Jana Nepomucena odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny i bohaterów 1863 roku.

Później obchody przeniosą się do Sandomierza. O godzinie 15.30 zapalone zostaną znicze na mogiłach uczestników powstania – por. Ignacego Marynowskiego, por. Lamberta Nejmarka i ks. Tomasza Sokalskiego. Znajdują się one na Cmentarzu Katedralnym. O 16 w kościele pod wezwaniem św. Józefa zostanie odprawiona msza święta za powstańców. Po niej uczestnicy złożą kwiaty przed krzyżem stojącym obok świątyni, w miejscu, gdzie organizowano patriotyczne manifestacje. Wygłoszone zostaną przemówienia okolicznościowe.

W niedzielę obchody rocznicowe odbędą się w Zawichoście. O 13.30 zostaną złożone kwiaty na grobie braci Ludwika i Kazimierza Nurowskich na cmentarzu św. Leonarda. Natomiast o 14.10 uczestnicy uroczyści złożą wiązanki pod pamiątkowymi tablicami na placu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przewidziane są również przemówienia. O 15 rozpocznie się msza święta. Na zakończenie obchodów, o godzinie 16, w strażnicy OSP prelekcję na temat zawichojskich wydarzeń 1863 roku wygłosi poseł Marek Kwitek.

Wydarzenia odbędą się z udziałem warty honorowej żołnierzy 3. Batalionu Radiotechnicznego w Sandomierzu, przy oprawie muzycznej Sandomierskiej Orkiestry Dętej.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.