Sandomierz. Gromkie brawa po Koncercie Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia - Tygodnik Nadwiślański
piątek, 20 maja
reklama

Sandomierz. Gromkie brawa po Koncercie Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia

0

Pieśni bożonarodzeniowe, przede wszystkim prawosławne, zabrzmiały w niedzielny wieczór w Sandomierzu. Publiczność nagrodziła występy chórów gromkimi brawami. Były bisy.

VIII Koncert Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia zorganizowała parafia pod wezwaniem św. Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego w Sandomierzu. Na scenie Portu Kultury wystąpiły dwa chóry. Najpierw zaprezentował się zespół „Widymo” z Sanoka. Chórzystki wprowadziły słuchaczy w wielokulturową przestrzeń Karpat. Przedstawiły między innymi pieśni pochodzące z Bojkowszczyzny i Łemkowszczyzny, wzbogacając je opowieściami o tamtejszych tradycjach.

Chór Kameralny „Sacrum” z Lublina pod dyrekcją Agnieszki Iwaniuk zaczął od ukraińskiej kolędy „Dobry wieczór Tobie, Panie Gospodarzu”. Później zabrzmiały nie tylko utwory śpiewane w okresie Bożego Narodzenia w cerkwiach, ale również polskie popularne kolędy.

Po koncercie ksiądz Marcin Chyl, proboszcz sandomierskiej parafii, główny organizator wydarzenia powiedział, że tradycja kolędowania jest w Kościele prawosławnym bardzo żywa. – Na wsi całe grupy młodzieży wędrują z domu do domu, wychwalając Narodzonego. Śpiewają kolędy, za co dostają słodycze, coś do jedzenia, czy parę groszy. Niektóre grupy zbierają datki na cele społeczne, inne na bieżące potrzeby parafii. My w miastach staramy się właśnie podczas tego rodzaju wydarzeń, koncertów kolędniczych, kontynuować tę szczególną tradycję – mówił duchowny.

Chórzyści otrzymali od proboszcza pamiątkowe grawertony.

Oba zaproszone do Sandomierza zespoły uświetniły w niedzielę rano Boską Liturgię w Parafii Prawosławnej św. Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.