Sandomierz. Kto zajmie zabytkowe pomieszczenia po aptece? - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

Sandomierz. Kto zajmie zabytkowe pomieszczenia po aptece?

0

Lokal po dawnej aptece na sandomierskiej starówce wciąż bez najemcy. Ogłoszony przez miasto przetarg nie został rozstrzygnięty.

Samorząd szuka najemcy pomieszczeń w zabytkowej kamienicy pod numerem 4 przy Rynku. Mają one łączną powierzchnię 147 metrów kwadratowych. Do ogłoszonego w marcu przetargu przystąpiło dwóch sandomierskich przedsiębiorców. Jednak w obu ofertach były uchybienia formalne. Dlatego postępowanie zakończyło się fiaskiem.

W przetargu miały być preferowane oferty na prowadzenie w lokalu sklepu zielarsko- medyczno – kosmetycznego, pod warunkiem uzyskania stosownej zgody od Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego. Dodatkowym elementem przemawiającym za wybraniem danej oferty jako najkorzystniejszej miało być zobowiązanie się uczestnika postępowania przetargowego do zakupu mebli pozostawionych przez poprzedniego najemcę i wykorzystania ich w wystroju lokum. Wykluczona jest działalność gastronomiczna oraz salon gier. Cena wywoławcza miesięcznej stawki czynszu za metr kwadratowy powierzchni użytkowej ustalona została na 33 zł netto.

Apteka, prowadzona przez Cefarm, zakończyła działalność 31 sierpnia ubiegłego roku. Sandomierzanie nie kryli rozgoryczenia, wskazując na ponad 100-letnie tradycje aptekarskie miejsca, wyjątkowy wystrój oraz na fakt, że była to jedyna taka placówka na starówce. Mieli pretensje do władz Sandomierza o to, że nie podjęły próby zatrzymania najemcy. Później pojawiły się apele o znalezienie nowego, gotowego prowadzić aptekę, a także o utrzymanie mebli i starych utensyliów.

Miasto tłumaczyło, że apteka nie może już funkcjonować w zabytkowych wnętrzach, gdyż nie spełniają one wymogów. Określone w przetargu preferencje mają ukłonem w stronę autorów apeli.

Jak poinformował Janusz Stasiak, zastępca burmistrza Sandomierza, obaj przedsiębiorcy, którzy stanęli do przetargu zaproponowali działalność wskazaną przez miasto. Jeśli przystąpią do kolejnego, jest również nadzieja na to, że w pomieszczeniach pozostaną apteczne meble.   

Nowy przetarg na wynajem lokalu zostanie ogłoszony już niebawem. Stanie się to na pewno w kwietniu – zapowiedział Janusz Stasiak. 

 

Udostępnij

Zostaw odpowiedź