Sandomierz. Miasto przekazało dotację. Będzie remont kolejnych cennych nagrobków - Tygodnik Nadwiślański
czwartek, 9 grudnia
ogłoszenie
reklama

Sandomierz. Miasto przekazało dotację. Będzie remont kolejnych cennych nagrobków

0

Sześć zabytkowych nagrobków zostanie odrestaurowanych w tym roku dzięki staraniom Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu. Prace konserwatorskie mają być ukończone przed 1 listopada.  

Odnowione zostaną XIX-wieczne nagrobki: Ludmiły Szpot, Feliksa Praszkiewicza, rodziny Pietrzykowskich, Katarzyny Brody i Maryanny Szymczyk oraz Józefy Ikwicińskiej, a także jeden, Antoniego Leopolda Winnickiego, z lat 20. ubiegłego stulecia. Wszystkie znajdują się na najstarszej sandomierskiej nekropolii.

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta, przyjętą na środowej sesji, na wykonanie tych prac magistrat przekaże Społecznemu Komitetowi Odnowy Cmentarza Katedralnego dotację w wysokości 20 tysięcy złotych. Prace będą kosztować dwukrotnie więcej. Pozostała kwota będzie pochodzić ze środków stowarzyszenia, między innymi z kwest.

Ubiegłoroczna akcja, ze względu na epidemię, została przeniesiona do Internetu i zakończyła się wynikiem zaledwie 3 tysięcy złotych. To suma pięciokrotnie mniejsza od tej, jaką udało się zebrać poprzednio. – W tym roku, jeśli nie zostaną wprowadzone radykalne obostrzenia, kwesta się odbędzie. Szkoły zadeklarowały już gotowość pomocy w zbiórce. Zamierzamy kwestować przez cztery  dni – od soboty, 30 października do wtorku, 2 listopada – informuje Janusz Sobolewski, prezes SKOCK.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.