Zamknij

Sandomierz. Nagrodzeni za dokonania na rzecz miasta [zdjęcia]

07:36, 24.10.2021 MPlaza
Skomentuj

Urszula Stępień i ksiądz Piotr Tylec zostali laureatami tegorocznej Nagrody Miasta Sandomierza imienia Aleksandra Patkowskiego "Bonum Publicum". Statuetki zostały wręczone im w sobotę, 23 października w czasie uroczystości w Zamku Królewskim.

Nagroda, której patronuje współtwórca polskiego regionalizmu przyznawana jest w dwóch kategoriach. Doktor Urszula Stępień, historyk sztuki, kustosz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu została uhonorowana za dokonania między innymi w zakresie kultury oraz utrwalania tradycji i pamięci historycznej. "Dzięki jej zasługom Muzeum Diecezjalne współpracuje z wieloma podmiotami z całego kraju, sławiąc jego wyjątkowo cenne zasoby, jak również miasto Sandomierz" - napisali członkowie komisji konkursowej w uzasadnieniu decyzji o przyznaniu nagrody.

Laureatka nie kryła zaskoczenia werdyktem. - Sandomierz jest dla mnie bardzo ważny. Mam nadzieję, że wszystko, co robię dla miasta jest w jakiś sposób potrzebne. Nie chcę, aby było to moje ostatnie słowo, ostatnia działalność na rzecz Sandomierza - powiedziała Urszula Stępień.

Ksiądz doktor Piotr Tylec, dyrektor Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu został laureatem w kategorii publikacji książkowych poświęconych temu miastu i regionowi sandomierskiemu, które ukazały się w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Komisja doceniła jego opracowanie zatytułowane "Biskup Marian Ryx (1850-1930) Ordynariusz Sandomierski".

Duchowny przyznał, że powstało ono przez przypadek. Jest pokłosiem zorganizowanej w 2017 roku przez diecezję sympozjum o biskupach sandomierskich. Nie można było wówczas znaleźć specjalistów, którzy podjęliby się przygotowania referatu na temat biskupów Józefa Juszyńskiego i Mariana Ryxa. - Ponieważ nie znam języka rosyjskiego, wybrałem biskupa Ryxa. Referat został wygłoszony, a na jego podstawie miała powstać cieniutka książka, sama biografia. Pandemia sprawiła jednak, że miałem więcej czasu. Dołączyłem źródła, aneksy, homilie i przemówienia biskupa Ryxa. Przez to powstała dość pokaźna książka - mówił ksiądz Tylec.

Statuetki wręczyli: profesor Stanisław Adamczak, przewodniczący jury, Wojciech Czerwiec, przewodniczący Rady Miasta Sandomierza oraz burmistrz Marcin Marzec.

Do "Bonum Publicum" zostali nominowani również: Justyna Gamoń-Wesołowska, prezes Fundacji GA MON, propagatorka kultury lasowiackiej, Janusz Sobolewski, kanclerz Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i I Liceum Ogólnokształcącego Confraternitas Gostomianum w Sandomierzu, trudniący się garncarstwem Barbara i Mieczysław Żelazkowie z Łążka Gancarskiego oraz profesor Stanisław Adamczak za opracowanie "Mój Sandomierz w latach 1939-2019. ... to co zapamiętałem i pokazali najbliżsi"

Wręczenie dorocznej nagrody było połączone z premierą monumentalnego wydawnictwa "Sandomierskie żywoty średniowiecznych władców Polski" autorstwa wybitnego mediewisty profesora Feliksa Kiryka i jego ucznia, sandomierzanina doktora Romana Chyły.

Więcej na ten temat w "Tygodniku Nadwiślańskim".

 

(MPlaza)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%