Sandomierz. Nowe wozy dla strażaków [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

Sandomierz. Nowe wozy dla strażaków [zdjęcia]

0
1 z 19

Nowy wóz ratowniczo-gaśniczy otrzymali sandomierscy strażacy. Jeden z ich samochodów trafił do ochotników z jednostki w Mściowie i Nowym Kamieniu w gminie Dwikozy. Pojazdy zostały przekazane ratownikom w czasie uroczystego apelu.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej otrzymała ciężki samochód MAN z pełnym wyposażeniem. Znajdują się w nim między innymi: zestaw hydraulicznych narzędzi ratowniczych, sześć kompletów aparatów powietrznych, pływająca motopompa, pompa szlamowa, dwa agregaty prądotwórcze, wentylator oddymiający, sprzęt pomiarowy oraz służący do wykrywania gazów, a także przenośne działko wodno-pianowe. To, jak mówili strażacy, pojazd na miarę XXI wieku. Kosztował 1,2 mln zł.  Został kupiony za pieniądze z budżetu państwa i Unii Europejskiej.

Zobacz także: 
– Sandomierz. Zderzenie trzech samochodów na ul. Lwowskiej. Kierowcy stoją w długim korku [zdjęcia]

Jeden z pojazdów użytkowanych przez 12 lat przez sandomierską komendę trafił do jednostki OSP Mściów-Nowy Kamień. To Star z częściowym wyposażeniem, między innymi agregatem prądotwórczym i armaturą wodną.

 – Jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ jest to sprawny, bardzo dobry wóz, co ważne, może jechać nim do akcji jednocześnie sześciu druhów. Do tej pory korzystaliśmy z 29-letniego, czteromiejscowego jelcza – powiedział Waldemar Maruszczak, wiceprezes Zarządu Powiatowego OSP, druh ochotnik z jednostki Mściów-Nowy Kamień.

Jednostka ta jest w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym. Najwięcej jej działań, ze względu na położenie Mściowa i Nowego Kamienia, związanych jest z ochroną przeciwpowodziową.

Wojewoda Zbigniew Koniusz poinformował, że w ubiegłym roku do świętokrzyskich komend Państwowej Straży Pożarnej trafiło osiem wozów, natomiast jednostki OSP otrzymały 31 pojazdów. – To potężny zastrzyk nowego sprzętu. Dzięki temu, że mamy nowoczesny sprzęt, możemy czuć się bezpieczni pod względem ochrony przeciwpożarowej. Województwo świętokrzyskie może się pochwalić bardzo dobrymi rozwiązaniami pod względem infrastruktury przeciwpożarowej – zaznaczył wojewoda.

Oba pojazdy poświęcił ksiądz Stanisław  Chmielewski, proboszcz parafii  pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego.

W obecności parlamentarzystów i włodarzy powiatu w komendzie oddane zostały zmodernizowane sale – konferencyjna i szkoleniowa. Ich przebudowa i wyposażenie kosztowało prawie 140 tys. – Będziemy je wykorzystywać między innymi do wewnętrznych narad, odpraw, a także do prac sztabu związanych z zarządzaniem kryzysowym. Są bardzo nowocześnie wyposażone pod względem technicznym – zaznaczył Andrzej Włodarczyk, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu.

Na zakończenie uroczystości komendant Piotr Krytusa przedstawił informację na temat pracy jednostki w ubiegłym roku.

1 z 19
Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.