Sandomierz. O lukrecji i innych roślinach z Ogrodu Kanonika Marcina z Urzędowa. Spotkanie w Muzeum Diecezjalnym - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 28 listopada
kondolencje
reklama

Sandomierz. O lukrecji i innych roślinach z Ogrodu Kanonika Marcina z Urzędowa. Spotkanie w Muzeum Diecezjalnym

0

„Lukrecja słodziuchna bardziej niż w Kapadocji” – na spotkanie pod takim tytułem zaprasza w niedzielę, 19 września Muzeum Diecezjalne. Będzie się ono koncentrować wokół postaci wielkiego botanika i medyka polskiego renesansu kanonika sandomierskiego Marcina z Urzędowa. Do prezentacji roślin i ich smaków posłużą okazy rosnące w przymuzealnym  ogrodzie.

Wydarzenie zostało przygotowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Bohater spotkania, Marcin z Urzędowa w swoim dziele „Herbarz polski”, wydanym w 1595 roku, opisał około 400 gatunków roślin leczniczych. Był to pierwszy oryginalny polski zielnik, oparty na badaniach terenowych, między innymi w ziemi sandomierskiej. W tym dziele, oprócz właściwości leczniczych i występowania roślin, autor zawarł również subiektywne opisy smaków wielu z nich.

– Jest to nierozpoznane dotąd dziedzictwo polskiej kultury medycznej i kulinarnej. Przykładem jest smak lukrecji, którego Marcinowy opis posłużył do sformułowania nazwy wydarzenia towarzyszącego Europejskim Dniom Dziedzictwa: Lukrecja słodziuchna bardziej niż w Kapadocji. Warto dodać, że Marcin z Urzędowa lukrecję uprawiał w swoim sandomierskim ogrodzie – mówi dr Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego.

W czasie wydarzenia zostaną zaprezentowane rośliny oraz ich owoce, nasiona i korzenie o charakterystycznym smaku, rzadko wykorzystywane w polskiej kuchni i medycynie, lecz znane przez naszych przodków co najmniej od XVI wieku. Są to pospolicie występujące: orzechy pinii, kasztan jadalny, morwa czarna, muszkatołowiec korzenny, ruta, lukrecja, anyż, fenkuł włoski, lucerna, hyzop lekarski, lawenda wąskolistna, cykoria, czy kurkuma.  Uczestnicy wezmą udział w ich degustacji. Do prezentacji roślin i ich smaków posłużą rośliny rosnące w Ogrodzie Marcina z Urzędowa, zrekonstruowanym przy Domu Długosza.

Wydarzenie zostało przygotowane we współpracy z Anną Suchecką, uczestniczką Szkoły Doktorskiej Nauk   Humanistycznych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Spotkanie potrwa od godziny 14 do 16.30

 

 

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.