Sandomierz. Obraz Piotra Michałowskiego w zbiorach Muzeum Okręgowego - Tygodnik Nadwiślański
piątek, 20 maja
reklama

Sandomierz. Obraz Piotra Michałowskiego w zbiorach Muzeum Okręgowego

0

Zbiory malarstwa Muzeum Okręgowego w Sandomierzu wzbogaciły się o nowy nabytek – obraz Piotra Michałowskiego.

Dzieło „Jeździec na siwym koniu” pochodzi z przedwojennej kolekcji rodziny Jagnińskich herbu Tarnawa, wywodzącej się z Jagnina, niedaleko Opatowa, a w okresie międzywojennym zamieszkałej w Garbaczu.

Jest to obraz nie tylko o dużej wartości artystycznej, ale również historycznej, gdyż jest związany bezpośrednio z ziemiaństwem sandomierskim. Takiego obiektu w naszych zbiorach dotychczas nie było – mówi Anna Boroń z Działu Edukacyjno-Promocyjnego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

Płótno zostało kupione w jednym z krakowskich domów aukcyjnych. Umożliwiła to dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 360 tysięcy złotych.

Oficjalna prezentacja dzieła zaplanowana jest na następny tydzień. Obraz będzie pokazywany na wystawie nabytków muzealnych, czynnej od stycznia. Później będzie jednym z najważniejszych obiektów na otwieranej jesienią 2022 roku stałej ekspozycji malarstwa XIX-XX wieku.

Piotr Michałowski – najwybitniejszy polski przedstawiciel malarstwa okresu romantyzmu i jeden z najważniejszych malarzy w dziejach sztuki polskiej – urodził się w 1800 roku w Krakowie, zmarł w wieku 55 lat w Krzysztoforzycach pod Krakowem. Specjalizował się w wizerunkach jeźdźców na koniach. Zachowało się około 130 obrazów olejnych jego autorstwa, oprócz nich akwarele i rysunki. Jego dzieła można dziś podziwiać głównie w Muzeach Narodowych w Krakowie i Warszawie. Wnuczka malarza Julia Łempicka wyszła za mąż za Konstantego Jagnińskiego i tą drogą obrazy Michałowskiego znalazły się w Garbaczu.

zdjęcia: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.