Sandomierz. Oddali hołd "Krukowi" i innym niezłomnym [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

Sandomierz. Oddali hołd “Krukowi” i innym niezłomnym [zdjęcia]

2

Uroczystym apelem na terenie jednostki wojskowej rozpoczęły się sandomierskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uczestnicy zebrali się przy pomniku podpułkownika Antoniego Wiktorowskiego, ps. Kruk, jednego z żołnierzy wyklętych, dowódcy 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, obecnie patrona 3. Batalionu Radiotechnicznego. Przy obelisku złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.

Później sandomierzanie spotkali się na cmentarzu katedralnym, przy symbolicznej mogile “Kruka”. Tam pod przewodnictwem przez ks. Bartłomieja Krzosa, wikariusza parafii pw. św. Józefa odmówiona została modlitwa w intencji żołnierzy wyklętych.

Poseł Marek Kwitek powiedział, że wciąż jest wiele nieodkrytych miejsc, w których spoczywają szczątki żołnierzy niezłomnych. Komuniści, mówił parlamentarzysta, przeznaczyli dla nich doły śmierci, gdyż bali się ich mitu. Upokarzali ich, zabierali im godność i szacunek, nawet po śmierci.

Niezłomni poświęcili całe swoje życie walce o wolną Polskę. Było to młode często pokolenie wychowane w niepodległej  II Rzeczpospolitej, pamiętające czasy zaborów, niewoli i odradzania się państwa polskiego. Oni nie mieli innego wyjścia. Przysięgali na orła i krzyż, chcieli bronić honoru. Dla nich II wojna światowa nie zakończyła się wraz z pokonaniem Niemiec. Wtedy nastała kolejna okupacja, jeszcze straszniejsza  – mówił poseł Kwitek.

Burmistrz Marcin Marzec przypomniał o działalności sandomierskiej młodzieżowej organizacji konspiracyjnej Młode Białe Orły. Jej celem było upowszechnianie prawdy historycznej o Armii Krajowej oraz o terrorze stalinowskim.

W uroczystości uczestniczyli także: starosta Marcin Piwnik, przedstawiciele Wojska Polskiego i terytorialsów, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koło w Sandomierzu, miejscowych struktur Prawa i Sprawiedliwości, policji oraz straży pożarnej. Na mogile złożone zostały kwiaty. Zapłonęły znicze. Na zakończenie trębacz z Sandomierskiej Orkiestry Dętej odegrał utwór “Cisza”.

Wieczorem w kościele św. Józefa odprawiona została msza w intencji żołnierzy wyklętych.

fot. Tomasz Chmiel/UM Sandomierz

 

Udostępnij

2 komentarze

  1. Przeczytajta książke “skazy na pancerzach” a zobaczyta jakie niektore wyklęte były bohatiry.