Reklama
Sandomierz. Przygotowani do walki z koronawirusem. Środki ochrony i sprzęt dla służb i instytucji - Tygodnik Nadwiślański

Sandomierz. Przygotowani do walki z koronawirusem. Środki ochrony i sprzęt dla służb i instytucji

2

Sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej o łącznej wartości 3,2 mln zł trafiły do służb i instytucji z powiatu sandomierskiego. Zakupy umożliwił program walki z koronawirusem.

Pomoc otrzymało 48 podmiotów. Trafiły do nich między innymi: fartuchy i kombinezony ochronne, czepki, dozowniki, przyłbice i maseczki. – Naszym założeniem było, aby jak największa grupa osób i liczba instytucji została obdarowana zakupionymi sprzętem. Dzięki niemu będziemy mogli czuć się bezpieczniej w tym trudnym wciąż czasie – powiedział w czasie oficjalnego przekazania części zakupów starosta sandomierski Marcin Piwnik.

Największe wsparcie uzyskał Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego. Wcześniej sandomierska lecznica wzbogaciła się również o bardzo potrzebną aparaturę medyczną.

Szpital stał na pierwszej linii frontu walki z pandemią. Zarówno środki ochrony osobistej, jak i wysokospecjalistyczny sprzęt, choćby pompy infuzyjne, diatermie czy respiratory, są w dobie walki z koronawirusem niezbędne do funkcjonowania szpitala. Urządzenia te są bardzo drogie, ciężko byłoby nam wygospodarować własne środki na sfinansowanie zakupów. Dlatego ta pomoc jest bardzo ważna – mówił Jerzy Kuliński, zastępca dyrektora sandomierskiej lecznicy.

 Za pieniądze “covidowe” kupione zostały także nowe łóżka i szafki dla pacjentów.

Inspektor Ryszard Komański, komendant powiatowy policji w Sandomierzu podkreślił, odbierając środki ochrony osobistej, że są one niezbędne w codziennej pracy funkcjonariuszy. – W okresie pandemii nie odnotowaliśmy spadku liczby interwencji, przeciwnie – w 2020 roku było ich o dwa tysiące więcej niż rok wcześniej. Wiadomo, że policjant, gdy podejmuje działania, musi być wyposażony w odpowiednie środki ochrony – powiedział inspektor Komański.

Starszy kapitan Piotr Krystusa, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej zaznaczył, że przekazana pomoc zwiększy bezpieczeństwo strażaków podczas działań ratowniczo-gaśniczych, ale również w ich codziennej służbie. Podobne wyposażenie trafi do 24 jednostek ochotniczej straży pożarnej – tych, które działają w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym.

Za pomoc dziękowała także Urszula Gach z Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Sandomierzu. Zaznaczyła, że mimo pandemii biuro jest czynne, a potrzebujący pomogą liczyć na wsparcie. Dlatego środki ochrony są bardzo potrzebne. Podobnie wypowiadała się Agnieszka Krasoń, kierownik Świetlicy Środowiskowej. Przypomniała, że placówki przy ulicy Słowackiego, Portowej i Błonie wznowiły właśnie stacjonarną działalność. Dzieci mogą już przychodzić na zajęcia.

Zakupy trafiły ponadto do wszystkich 20 podstawowych zakładów opieki zdrowotnej oraz do Środowiskowych Domów Samopomocy funkcjonujących w powiecie.

Pieniądze pochodziły ze Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego. Program walki z COVID-19 realizowany jest od ubiegłego roku. Powiat ma do dyspozycji jeszcze 900 tys.zł. Finalizowane są ostatnie zakupy.

.

Udostępnij
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
4 dni temu

można sie zaszczepic bez kolejki?jestem z psl

jurek
4 dni temu
Reply to  Jan

tak mozna ale w innym wcieleniu

2
0
Zostaw komentarz!x
()
x