Sandomierz. Radni powiatu za przekazaniem Muzeum Okręgowego - Tygodnik Nadwiślański
środa, 26 stycznia
reklama

Sandomierz. Radni powiatu za przekazaniem Muzeum Okręgowego

0

Zrobiony został kolejny krok zmierzający do przekazania Muzeum Okręgowego w Sandomierzu marszałkowi województwa świętokrzyskiego i ministrowi  kultury. Podczas ostatniej sesji, 26 listopada, Rada Powiatu zrezygnowała z funkcji organu współprowadzącego tę instytucję.

Wcześniej podobną uchwałę przyjęła Rada Miasta. Samorząd miejski, przypomnijmy, jest obecnie głównym prowadzącym muzeum. Sejmik województwa natomiast, również w formalny sposób, wyraził wolę przejęcia tej placówki.

Radni powiatu byli jednomyślni. Waldemar Maruszczak i Tomasz Ramus mówili w czasie dyskusji, że przekazanie instytucji resortowi kultury i marszałkowi województwa przyczyni się do poprawienia jej sytuacji finansowej. Przewodniczący Tomasz Huk powiedział, że jest to krok od dawna oczekiwany, bowiem muzeum przez wiele lat borykało się z problemami, brakowało pieniędzy na płace dla pracowników i na bieżące rachunki.

 Będziemy starali się zabezpieczyć własne potrzeby. Chcielibyśmy, tak jak do tej pory, mieć możliwość organizowania w Zamku Królewskim ważnych wydarzeń, dziesięciu rocznie  – powiedział starosta Marcin Piwnik.

Zmiana statusu muzeum na narodowe ma nastąpić od 1 stycznia 2022 roku. Ma ona zwiększyć budżet instytucji, a także podnieść jej prestiż.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.